



Acer Veriton X4660g Intel i5-8400 16Gb RAM 512GB SSD kb mouse Win10 pro
Specifications
Specifications
| Processor | Intel Core i5 8 Gen. |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| RAM Size | 16 GB |
| Most Suitable For | Casual Computing, Office |
| SSD Capacity | 512 GB |
| GPU | Intel HD Graphics |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Colour | Black |
| Brand | Acer |
| Form Factor | Mini Tower |
| Series | Acer Veriton X |
| Type | Desktop |
| Maximum RAM Capacity | 32 GB |
| Model | X4660G |
| Connectivity | HDMI, USB 2.0, USB 3.0, VGA, DVI, Serial 9-pin port |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Features | Built-in Wi-Fi Adapter |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
Product Description
Operating System
Operating System
Windows 10 Pro
Processor
Processor Manufacturer
Intel®
Processor Type
Core™ i5
Processor Model
i5-8400
Processor Core
Six-core (6 Core™)
Processor Speed
2.80 GHz
64-bit Processing
Yes
Chipset
Chipset Manufacturer
Intel®
Chipset Model
Intel vPro Technology
Memory
Installed Memory
16 GB
Maximum Memory Supported
32 GB
Memory Technology
DDR4 SDRAM
Storage
Number of SSD Drives
1
Total SSD Drive Capacity
512 GB
Hard Drive Interface
m.2
Optical Drive Type
No
Optical Media Supported
N/A
Display & Graphics
Graphics Controller Manufacturer
Intel®
Graphics Controller Model
HD Graphics 630
Graphics Memory Technology
DDR4 SDRAM
Graphics Memory Accessibility
Shared
Network & Communication
Ethernet Technology
Wireless
Gigabit Ethernet
No
I/O Expansions
Number of Total Expansion Slots
2
Number of PCI Express x1 Slots
1
Number of PCI Express x16 Slots
1
Interfaces/Ports
Serial 9-pin
Yes
Number of USB 2.0 Ports
4
Number of USB 3.0 Ports
Number of USB 3.2 Ports
2
2
USB Type-C
2
Total Number of USB Ports
8
Network (RJ-45)
Yes
Audio Line In
Yes
Audio Line Out
Yes
VGA
HDMI
Display Port
DVI
Yes
Yes
Yes
No
Software
Operating System
Windows 10 Pro
Operating System Architecture
64-bit