

Acer Veriton Vero N4720GT Intel i5-14400 CPU 16Gb RAM 256GB SSD Win11 Pro
Specifications
Specifications
| Processor | Intel Core i5 14th Gen. |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| RAM Size | 16 GB |
| MPN | UD.R2BSA.00W |
| Most Suitable For | Casual Computing, Office |
| SSD Capacity | 256 GB |
| GPU | Intel UHD Graphics 730 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Colour | Black |
| Brand | Acer |
| Series | Acer Veriton Vero N4720GT |
| Form Factor | Micro Tower |
| Type | Desktop |
| Maximum RAM Capacity | 64 GB |
| Model | Acer Veriton N |
| Connectivity | HDMI, USB-C, DisplayPort, USB 3.2 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Features | Built-in Bluetooth Adapter, Built-in Wi-Fi Adapter |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
Product Description
| Brand | Acer |
| Model | VERITON N4720GT |
| Part Number | UD.R2BSA.00W |
| CPU PC | Intel® Core™ i5-14400 2.50 GHz 10/16 Core[Max. Turbo Frequency 4.50 GHz] |
| CPU PC FAMILY | Intel Core i5 |
| CPU Generation | 14. Generation |
| PC Case Form Factor | MINI PC |
| RAM PC | 16GB DDR5 |
| Storage | 256GB (M.2 PCEi NVME) SSD |
| Optical drive | None |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| VGA | Intel® UHD Graphics 730 |
| Sound card | Have, onboard |
| Network card | Have, onboard Gigabit |
| Connectors external PC | 2 x DisplayPort 1 x HDMI 6 x USB 3.2 1 x USB Type-C |
| Boxed | Boxed |
| Weight | 2,2 kg |
| Dimensions | 192 mm x 204 mm x 53 mm |