








Acer TravelMate Spin TMP414RN-52 Intel i5-1240P 32Gb RAM 512GB 14" Touch IPS
Specifications
Specifications
| Processor | Intel Core i5 12th Gen. |
| Screen Size | 14 in |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| RAM Size | 32 GB |
| MPN | NX.VW9SA.001 |
| SSD Capacity | 256 GB |
| Most Suitable For | Casual Computing |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Colour | Grey |
| Brand | Acer |
| Series | Acer TravelMate Spin |
| Type | Notebook/Laptop |
| Release Year | 2023 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Model | TMP414RN-52 |
| Connectivity | HDMI, USB-C, USB 3.2, USB 4.0 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Features | Backlit Keyboard, Bluetooth, Built-in Webcam, Convertible 2-in-1 Laptop/Tablet, IPS Panel, Multi-Touch Trackpad, Stylus, Touchscreen, Wi-Fi |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| Country of Origin | China |
Product Description
Operating System
Operating System
- Windows 11 Home
Processor
Processor Manufacturer
- Intel®
Processor Type
- Core™ i5
Processor Model
- i5-1240P
Processor Speed
- 1.70 GHz
Processor Core
- Dodeca-core (12 Core™)
Processor Generation
- 12th Gen
Display & Graphics
Graphics Controller Manufacturer
- Intel®
Graphics Controller Model
- UHD Graphics
Graphics Memory Accessibility
- Shared
Screen Size
- 14"
Display Screen Type
- LCD
Display Screen Technology
- In-plane Switching (IPS) Technology
- ComfyView (Matte)
- Anti-glare
Backlight Technology
- LED
Touchscreen
- Yes
Multi-touch Screen
- Yes
Screen Resolution
- 1920 x 1200
Standard Refresh Rate
- 60 Hz
Aspect Ratio
- 16:10
Memory
Total Installed System Memory
- 32 GB
System Memory Technology
- DDR4 SDRAM
Memory Card Reader
- Yes
Memory Card Supported
- microSD
Storage
Total Solid State Drive Capacity
- 512 GB
Solid State Drive Interface
- PCIe NVMe
SSD Form Factor
- M.2
Network & Communication
Wireless LAN Standard
- IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax
Ethernet Technology
- Gigabit Ethernet
Built-in Devices
Microphone
- Yes
Finger Print Reader
- Yes
Number of Speakers
- 4
Sound Mode
- Stereo
Interfaces/Ports
HDMI
- Yes
Number of HDMI Outputs
- 1
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports
- 2
Total Number of USB Ports
- 4
USB Type-C
- Yes
USB Type-C Detail
- USB Type-C port supporting: USB4 40Gbps, DisplayPort over USB-C, Thunderbolt 4, USB charging 5 V; 3 A, DC-in port 20 V; 65 W
Network (RJ-45)
- Yes
Number of USB4 Ports
- 2
Input Devices
Pointing Device Type
- TouchPad
- Stylus
Keyboard
- Yes
Keyboard Backlight
- Yes
TouchPad Features
- Multi-touch Gesture
- Moisture Resistant
- Microsoft Precision Touchpad Certification
Keyboard Features
- White Backlight
Battery Information
Number of Cells
- 4-cell
Battery Chemistry
- Lithium Polymer (Li-Polymer)
Maximum Battery Run Time
- 9.50 Hours
Battery Energy
- 56 Wh
Power Description
Maximum Power Supply Wattage
- 65 W
Physical Characteristics
Height
- 17.90 mm
Width
- 319.9 mm
Depth
- 229.9 mm
Weight (Approximate)
- 1.58 kg
Product Color
- Blue
Miscellaneous
Package Contents
- TravelMate Spin P4 TMP414RN-52-56PY 2 in 1 Notebook
- AC Adapter
- Power Cord
- Lithium Polymer Battery
- Stylus Pen
Environmentally Friendly
- Yes
Environmental Certification
- Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Security Features
- SmartCard reader slot
- Discrete Trusted Platform Module (TPM) solution
- Kensington Lock Slot
- Acer ProShield Plus security manager includes:
- Data Protection: File & Folder Encryption and Decryption, Personal Security Drive
- Data Removal: File Shredding
- Security Alert: Invalid Access Alert, Security Report
- BIOS Passwords:
- User
- Supervisor