







Acer TravelMate P6 TMP614-73 Intel i7 155H 32Gb RAM 1TB 14" 2.8K OLED
Specifications
Specifications
| Processor | Intel Core i7 155H |
| Screen Size | 14 in |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| RAM Size | 32 GB |
| MPN | UN.B5VSA.002 |
| SSD Capacity | 1 TB |
| Most Suitable For | Casual Computing |
| GPU | Intel Arc(TM) Graphics |
| Processor Speed | 1.40 GHz |
| Colour | Black |
| Brand | Acer |
| Series | Acer Travelmate P6 |
| Type | Notebook/Laptop |
| Release Year | 2025 |
| Maximum Resolution | 2880 x 1800 |
| Connectivity | HDMI, USB-C, USB 3.2 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Features | Backlit Keyboard, Bluetooth, Built-in Webcam, Multi-Touch Trackpad, Wi-Fi |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| Country of Origin | China |
Product Description
| Operating System |
Windows 11 Pro |
|---|
| Processor Manufacturer |
Intel® |
|---|---|
| Processor Type |
Core™ Ultra 7 |
| Processor Model |
155H |
| Processor Speed |
1.40 GHz |
| Processor Core |
Hexadeca-core (16 Core™) |
| Processor Threads |
22 |
| Graphics Controller Manufacturer |
Intel® |
|---|---|
| Graphics Memory Accessibility |
Shared |
| Screen Size |
14" |
| Display Screen Type |
LCD |
| Display Screen Technology |
ComfyView (Matte) In-plane Switching (IPS) Technology Eyesafe |
| Touchscreen |
Yes |
| Screen Resolution |
1920 x 1200 |
| Standard Refresh Rate |
60 Hz |
| Aspect Ratio |
16:10 |
| Standard Memory |
32 GB |
|---|---|
| Maximum Supported System Memory |
32 GB |
| System Memory Technology |
LPDDR5X |
| Memory Card Reader |
Yes |
| Memory Card Supported |
microSD |
| Total Solid State Drive Capacity |
1 TB |
|---|---|
| Solid State Drive Interface |
PCIe NVMe |
| SSD Form Factor |
M.2 |
| Wireless LAN Standard |
IEEE 802.11be |
|---|---|
| Bluetooth Standard |
Bluetooth 5.3 or above |
| Microphone |
Yes |
|---|---|
| Finger Print Reader |
Yes |
| Number of Speakers |
2 |
| HDMI |
Yes |
|---|---|
| Number of HDMI Outputs |
1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports |
1 |
| Total Number of USB Ports |
3 |
| Network (RJ-45) |
No |
| Number of USB4 Ports |
2 |
| Pointing Device Type |
TouchPad |
|---|---|
| Keyboard |
Yes |
| Keyboard Backlight |
Yes |
| TouchPad Features |
Moisture Resistant Microsoft Precision Touchpad Certification |
| Keyboard Features |
White Backlight Caps Lock Indicator Microphone Mute Indicator Copilot Key |
| Numeric Pad |
No |
| Battery Chemistry |
Lithium Ion (Li-Ion) |
|---|---|
| Maximum Battery Run Time |
12 Hours |
| Battery Energy |
65 Wh |
| Maximum Power Supply Wattage |
100 W |
|---|
| Weight (Approximate) |
2.65 lb |
|---|---|
| Product Color |
Black |
| Package Contents |
TravelMate P6 14 TMP614-73T-78TG Laptop Lithium Ion Battery AC Adapter Power Cord |
|---|---|
| Environmental Certification |
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Security Features |
Kensington lock slot Discrete Trusted Platform Module (TPM) solution Power keycap fingerprint reader with on-chip matching design Acer Bio-Protection fingerprint solution, featuring computer protection and Windows Hello Certification BIOS Passwords: User Supervisor SSD Acer ProShield Plus security manager includes: Data Protection: File & Folder Encryption and Decryption, Personal Security Drive Data Removal: File Shredding Security Alert: Invalid Access Alert, Security Report |