












Acer TravelMate B3 TMB312RN-31 Intel N250 8Gb RAM 256GB SSD 12.2" Touch, Stylus
Specifications
Specifications
| Processor | Intel Quad-Core Processor N250 |
| Screen Size | 12.2 in |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| RAM Size | 8 GB |
| MPN | UN.BEUSA.004 |
| SSD Capacity | 256 GB |
| Most Suitable For | Casual Computing |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Colour | Black |
| Brand | Acer |
| Series | TravelMate B3 Spin 12 |
| Type | Notebook/Laptop |
| Release Year | 2025 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Model | TMB312RN-31 |
| Connectivity | HDMI, USB-C, USB 3.2 |
| Operating System | Windows 11 Pro Education |
| Features | Bluetooth, Built-in Webcam, IPS Panel, Multi-Touch Trackpad, Touchscreen, Wi-Fi |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
Product Description
| Operating System |
Windows 11 Pro |
|---|
| Processor Manufacturer |
Intel® |
|---|---|
| Processor Type |
N-Series |
| Processor Model |
N250 |
| Processor Speed |
1.30 GHz |
| Processor Core |
Quad-core (4 Core™) |
| Processor Threads |
4 |
| Graphics Controller Manufacturer |
Intel® |
|---|---|
| Graphics Controller Model |
UHD Graphics |
| Graphics Memory Accessibility |
Shared |
| Screen Size |
12.2" |
| Display Screen Type |
LCD |
| Display Screen Technology |
In-plane Switching (IPS) Technology |
| Touchscreen |
Yes |
| Screen Resolution |
1920 x 1200 |
| Tearing Prevention Technology |
TUV Low Blue Light Eyesafe |
| Standard Refresh Rate |
60 Hz |
| Aspect Ratio |
16:9 |
| Total Installed System Memory |
8 GB |
|---|---|
| System Memory Technology |
LPDDR5 |
| Total Solid State Drive Capacity |
256 GB |
|---|---|
| Solid State Drive Interface |
PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor |
M.2 |
| Wireless LAN Standard |
IEEE 802.11be |
|---|---|
| Ethernet Technology |
Gigabit Ethernet |
| Bluetooth Standard |
Bluetooth 5.3 or above |
| Microphone |
Yes |
|---|---|
| Finger Print Reader |
No |
| Number of Speakers |
2 |
| HDMI |
Yes |
|---|---|
| Number of HDMI Outputs |
1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports |
2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports |
2 |
| Total Number of USB Ports |
4 |
| Network (RJ-45) |
Yes |
| Pointing Device Type |
TouchPad |
|---|---|
| Keyboard |
Yes |
| Keyboard Backlight |
No |
| TouchPad Features |
OceanGlass Touchpad |
| Numeric Pad |
No |
| Copilot Key |
Yes |
| Battery Chemistry |
Lithium Ion (Li-Ion) |
|---|---|
| Maximum Battery Run Time |
10 Hours |
| Battery Energy |
53 Wh |
| Maximum Power Supply Wattage |
65 W |
|---|
| Height |
0.85" |
|---|---|
| Width |
11.7" |
| Depth |
8.5" |
| Weight (Approximate) |
3.20 lb |
| Product Color |
Black |
| Package Contents |
TravelMate B3 Spin 12 TMB312RN-31-P294 2 in 1 Notebook Power Adapter Power Cord Active Stylus |
|---|---|
| Environmental Certification |
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Security Features |
Camera shutter Kensington lock (Nano-type) Discrete Trusted Platform Module (TPM) solution BIOS Passwords: User Supervisor HDD(OPAL) password Acer ProShield Plus security manager includes: Data Protection: File & Folder Encryption and Decryption, Personal Security Drive Data Removal: File Shredding Security Alert: Invalid Access Alert, Security Report |