








Acer Swift Go AI SFG14-75 Intel Core Ultra 5 16Gb RAM 512GB SSD 14" 2.8K OLED
Specifications
Specifications
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Screen Size | 14 in |
| Graphics Processing Type | Hybrid Graphics |
| RAM Size | 16 GB |
| MPN | NX.JNBSA.001 |
| SSD Capacity | 512 GB |
| Most Suitable For | Casual Computing |
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Colour | Silver |
| Brand | Acer |
| Series | Acer Swift Go AI |
| Type | Notebook/Laptop |
| Release Year | 2025 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Model | SFG14-75 |
| Connectivity | HDMI, USB 3.2 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Features | Backlit Keyboard, Bluetooth, Built-in Webcam, IPS Panel, Multi-Touch Trackpad, Wi-Fi |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| Country of Origin | China |
Product Description
| Processor Manufacturer |
Intel® |
|---|---|
| Processor Type |
Core™ Ultra 5 |
| Processor Model |
226V |
| Processor Speed |
2.10 GHz |
| Processor Core |
Octa-core (8 Core™) |
| Processor Threads |
8 |
| NPU Manufacturer |
Intel® |
| NPU Name |
AI Boost |
| NPU Performance |
40 TOPS |
| Graphics Controller Manufacturer |
Intel® |
|---|---|
| Graphics Controller Model |
Arc™ Graphics 130V |
| Graphics Memory Accessibility |
Shared |
| Screen Size |
14" |
| Display Screen Type |
OLED |
| Display Screen Technology |
CineCrystal (Glare) |
| Touchscreen |
No |
| Screen Resolution |
1920 x 1200 |
| Standard Refresh Rate |
60 Hz |
| Aspect Ratio |
16:10 |
| Standard Memory |
16 GB |
|---|---|
| Maximum Supported System Memory |
32 GB |
| System Memory Technology |
LPDDR5X |
| System Memory Speed |
8533 MHz |
| Total Solid State Drive Capacity |
512 GB |
|---|---|
| Solid State Drive Interface |
PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor |
M.2 |
| Wireless LAN Standard |
IEEE 802.11be |
|---|---|
| Ethernet Technology |
Gigabit Ethernet |
| Bluetooth Standard |
Bluetooth 5.4 or above |
| Microphone |
Yes |
|---|---|
| Finger Print Reader |
No |
| Number of Speakers |
2 |
| HDMI |
Yes |
|---|---|
| Number of HDMI Outputs |
1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports |
2 |
| Total Number of USB Ports |
4 |
| Network (RJ-45) |
No |
| Number of USB4 Ports |
2 |
| Pointing Device Type |
TouchPad |
|---|---|
| Keyboard |
Yes |
| Keyboard Backlight |
Yes |
| Keyboard Features |
White Backlight AcerSense Key Caps Lock Indicator Microphone Mute Indicator |
| Battery Chemistry |
Lithium Ion (Li-Ion) |
|---|---|
| Maximum Battery Run Time |
16 Hours |
| Battery Energy |
65 Wh |
| Maximum Power Supply Wattage |
100 W |
|---|
| Height |
9.70 mm |
|---|---|
| Width |
312.4 mm |
| Depth |
225.9 mm |
| Weight (Approximate) |
1.39 kg |
| Product Color |
Blue |
| Package Contents |
Swift Go 14 AI SFG14-75-5511 Notebook Lithium Ion (Li-Ion) Battery Power Adapter Power Cord |
|---|---|
| Security Features |
Camera shutter Kensington lock (Nano-type) Firmware Trusted Platform Module (TPM) solution |