






Acer Swift Edge 16 SFE16-44 AMD Ryzen 7-8840U 16Gb 1TB SSD 16" 3.2K OLED 120Hz
Specifications
Specifications
| Processor | AMD Ryzen 7-8840U |
| Screen Size | 16 in |
| Graphics Processing Type | Dedicated Graphics |
| RAM Size | 16 GB |
| MPN | NX.KTDSA.004 |
| SSD Capacity | 1 TB |
| Most Suitable For | Casual Computing |
| GPU | AMD Radeon 780M |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| Colour | Black |
| Brand | Acer |
| Series | Acer Swift Edge 16 |
| Type | Notebook/Laptop |
| Release Year | 2024 |
| Maximum Resolution | 3200 x 2000 |
| Model | SFE16-44 |
| Connectivity | HDMI, USB 3.2 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Features | Backlit Keyboard, Bluetooth, Built-in Webcam, Multi-Touch Trackpad, Wi-Fi, OLED Panel |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| Country of Origin | China |
Product Description
Description
Combining performance and portability, the Acer Swift Edge 16-inch AMD R7-8840U/16GB/1TB SSD Laptop is equipped with powerful processors and is AI powered, making it the ideal tool for working or playing on-the-go.
Explore Beyond Limits
Optimised Power
Driven by AMD Ryzen™ 8040 Series processors and AMD Radeon™ 700M Series graphics, the Acer Swift Edge 16-inch AMD R7-8840U/16GB/1TB SSD Laptop can seamlessly handle processor-heavy tasks.
Powered by AI
With AMD Ryzen™ AI and AI solutions, the Acer Swift Edge 16-inch AMD R7-8840U/16GB/1TB Laptop can deliver improved AI performance by providing you with intuitive experiences.
Next Level Visuals
Fitted with a 16-inch, 16:10, 3.2K OLED panel with a 120Hz refresh rate, the Acer Swift Edge 16-inch AMD R7-8840U/16GB/1TB Laptop displays a billion colours with deeper blacks and brighter whites.
Stay Productive Anywhere
Designed with a light and ultra-thin aluminum alloy chassis with a 1440p QHD webcam, full-sized keyboard, and the AcerSense™ app, the Acer Swift Edge 16-inch Laptop lets you work or play on-the-go. With 65W PD fast charge function and optimised power consumption, this laptop has the power you need to last all day.
Specifications
| Barcode (GTIN) | 4711121911262 |
|---|---|
| Product Type | Laptops |
| Brand | Acer |
| Model | SFE16-44-R7QH |
| Colour | Black |
| Features | Next Gen Ai |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzen 7 |
| Processor Model | 8840U |
| Installed RAM | 16GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Primary Storage Capacity | 1TB |
| Storage Type | SSD |
| Screen Size (inches) | 16 |
| Screen Type | OLED |
| Screen Definition | 3.2K |
| Screen Resolution | 3200 x 2000 |
| Monitor Refresh Rate | 60Hz/120Hz |
| GPU Chipset | Onboard (Integrated) |
| Wireless Networking | Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6 |
| Battery Type | Lithium Ion |
| AC Power Adapter | 65W AC Power Adapter |
| Connectivity | 2x USB 3.2 (Type A, Gen1), 3x USB4 (Type-C), HDMI 2.1 |
| Audio Ports | 3.5mm Headphone Jack |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Product Width (cm) | 35.67 |
| Product Depth (cm) | 24.23 |
| Product Height (cm) | 1.395 |
| Weight (kg) | 1.91 |