






Acer Swift AI Evo SF16-51 Intel Core Ultra 9 288H 32Gb 1TB 16" 2.8K OLED 16GB
Specifications
Specifications
| Processor | Intel® Core™ Ultra 9 processor 288H |
| Screen Size | 16 in |
| Graphics Processing Type | Dedicated Graphics |
| RAM Size | 32 GB |
| MPN | NX.J8SSA.008 |
| SSD Capacity | 1 TB |
| Most Suitable For | Casual Computing |
| GPU | Intel Arc Graphics 140V 16GB |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| Colour | Black |
| Brand | Acer |
| Series | Acer Swift AI |
| Type | Notebook/Laptop |
| Release Year | 2025 |
| Maximum Resolution | 2880 x 1800 |
| Model | SF16-51 |
| Connectivity | HDMI, USB 3.2 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Features | Backlit Keyboard, Bluetooth, Built-in Webcam, Multi-Touch Trackpad, Wi-Fi |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
Product Description
| Operating System |
Windows 11 Home |
|---|
| Processor Manufacturer |
Intel® |
|---|---|
| Processor Type |
Core™ Ultra 9 |
| Processor Model |
288V |
| Processor Speed |
3.30 GHz |
| Processor Core |
Octa-core (8 Core™) |
| Processor Threads |
8 |
| NPU Name |
AI Boost |
| NPU Performance |
48 TOPS |
| Graphics Controller Manufacturer |
Intel® |
|---|---|
| Graphics Controller Model |
ARC™ 140V GPU |
| Graphics Memory Accessibility |
Shared |
| Screen Size |
16" |
| Display Screen Type |
OLED |
| Display Screen Technology |
CineCrystal (Glare) |
| Touchscreen |
No |
| Screen Resolution |
2880 x 1800 |
| Standard Refresh Rate |
120 Hz |
| Aspect Ratio |
16:10 |
| Total Installed System Memory |
32 GB |
|---|---|
| System Memory Technology |
LPDDR5X |
| Total Solid State Drive Capacity |
1 TB |
|---|---|
| Solid State Drive Interface |
PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor |
M.2 |
| Wireless LAN Standard |
IEEE 802.11be |
|---|---|
| Wireless LAN Model |
Killer 1750i |
| Ethernet Technology |
Gigabit Ethernet |
| Microphone |
Yes |
|---|---|
| Finger Print Reader |
Yes |
| Number of Speakers |
2 |
| HDMI |
Yes |
|---|---|
| Number of HDMI Outputs |
1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports |
2 |
| Total Number of USB Ports |
4 |
| Network (RJ-45) |
No |
| Number of USB4 Ports |
2 |
| Pointing Device Type |
TouchPad |
|---|---|
| Keyboard |
Yes |
| Keyboard Backlight |
Yes |
| TouchPad Features |
AI Lighting Touchpad |
| Keyboard Features |
White Backlight AcerSense Key Caps Lock Indicator Microphone Mute Indicator |
| Copilot Key |
Yes |
| Battery Chemistry |
Lithium Ion (Li-Ion) |
|---|---|
| Maximum Battery Run Time |
20 Hours |
| Battery Energy |
69 Wh |
| Maximum Power Supply Wattage |
65 W |
|---|
| Height |
9.92 mm |
|---|---|
| Width |
356 mm |
| Depth |
249.4 mm |
| Weight (Approximate) |
1.46 kg |
| Product Color |
Black |
| Package Contents |
Swift 16 AI SF16-51-98TD Notebook Lithium Ion (Li-Ion) Battery Power Adapter Power Cord |
|---|---|
| Security Features |
Camera shutter Power keycap fingerprint reader with on-chip matching design MSFT Pluton Security Processor as Firmware TPM solution |