







Acer Swift AI Evo SF14-51 Intel Core Ultra 7 258V 32Gb 1TB 14" 2.8K OLED 16GB
Specifications
Specifications
| Processor | Intel Core Ultra 7 258V |
| Screen Size | 14 in |
| Graphics Processing Type | Dedicated Graphics |
| RAM Size | 32 GB |
| MPN | NX.J2KSA.004 |
| SSD Capacity | 1 TB |
| Most Suitable For | Casual Computing |
| GPU | Intel Arc Graphics 140V 16GB |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Colour | Black |
| Brand | Acer |
| Series | Acer Swift AI Evo |
| Type | Notebook/Laptop |
| Release Year | 2024 |
| Maximum Resolution | 2880 x 1800 |
| Model | SF14-51 |
| Connectivity | HDMI, USB 3.2 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Features | Backlit Keyboard, Bluetooth, Built-in Webcam, Multi-Touch Trackpad, Wi-Fi |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| Country of Origin | China |
Product Description
| ▶ Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| ▶ Processor & Chipset | |
| Processor Type | Core™ Ultra 7 |
| Processor Model | Intel® Core™ Ultra 7 processor 258V |
| ▶ Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | microSD |
| ▶ Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Drive Type | No |
| ▶ Display & Graphics | |
| Screen Size | 35.6 cm (14") |
| Screen Mode | WQ2.8K |
| Screen Resolution | 2880 x 1800 |
| ▶ Audio | |
| Speakers | Yes |
| ▶ Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| ▶ Built-in Devices | |
| Microphone | Yes |
| Fingerprint Reader | Yes |
| ▶ Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| ▶ Input Devices | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard Included | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| ▶ Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 65Wh Li-ion battery |
| ▶ Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| ▶ Physical Characteristics | |
| Height | 17.90 mm |
| Width | 322.79 |
| Depth | 228.1 mm |
| Weight (Approximate) | 1.50 kg |
| ▶ Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Security Features |
|
| ▶ Warranty | |
| Warranty | 1 Year Acer Warranty |