






Acer Swift 5 SF514-55T Intel i7-1165G7 16Gb RAM 1TB SSD 14" IPS TouchScreen
Specifications
Specifications
| Processor | i7-1165G7 |
| Screen Size | 14 in |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| RAM Size | 16 GB |
| MPN | NX.A34SA.00D |
| SSD Capacity | 1 TB |
| Most Suitable For | Casual Computing |
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Colour | Bronze |
| Brand | Acer |
| Series | Acer Swift 5 |
| Type | Notebook/Laptop |
| Release Year | 2022 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Model | SF514-55T |
| Connectivity | HDMI, USB 3.2 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Features | Backlit Keyboard, Bluetooth, Built-in Webcam, IPS Panel, Multi-Touch Trackpad, Touchscreen, Wi-Fi |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| Country of Origin | China |
Product Description
Operating System
Operating System
- Windows 11 Home
Operating System Architecture
- 64-bit
Upgradable Windows OS
- Yes
Processor
Processor Manufacturer
- Intel®
Processor Type
- Core™ i7
Processor Model
- i7-1165G7
Processor Speed
- 2.80 GHz
Processor Core
- Quad-core (4 Core™)
Processor Generation
- 11th Gen
Display & Graphics
Graphics Controller Manufacturer
- Intel®
Graphics Controller Model
- Iris Xe Graphics
Graphics Memory Accessibility
- Shared
Screen Size
- 14"
Display Screen Type
- LCD
Display Screen Technology
- In-plane Switching (IPS) Technology
- CineCrystal (Glare)
Backlight Technology
- LED
Touchscreen
- Yes
Multi-touch Screen
- Yes
Screen Resolution
- 1920 x 1080
Aspect Ratio
- 16:9
Memory
Total Installed System Memory
- 16 GB
System Memory Technology
- LPDDR4X
Memory Card Reader
- No
Storage
Total Solid State Drive Capacity
- 1 TB
Solid State Drive Interface
- PCI Express
Optical Drive Type
- No
Network & Communication
Wireless LAN Standard
- IEEE 802.11 a/g/n/ac/ax
Built-in Devices
Microphone
- Yes
Finger Print Reader
- Yes
Number of Speakers
- 2
Sound Mode
- Stereo
Interfaces/Ports
HDMI
- Yes
Number of HDMI Outputs
- 1
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports
- 2
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports
- 1
Total Number of USB Ports
- 3
USB Type-C
- Yes
USB Type-C Detail
- USB Type-C port: USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps), DisplayPort over USB-C, Thunderbolt 4, USB charging 5 V; 3 A, DC-in port 20 V; 65 W
Input Devices
Pointing Device Type
- TouchPad
Keyboard
- Yes
Keyboard Backlight
- Yes
TouchPad Features
- Multi-touch Gesture
Battery Information
Battery Chemistry
- Lithium Ion (Li-Ion)
Maximum Battery Run Time
- 15 Hours
Battery Energy
- 56 Wh
Power Description
Maximum Power Supply Wattage
- 65 W
Physical Characteristics
Height
- 14.95 mm
Width
- 318.9 mm
Depth
- 207 mm
Weight (Approximate)
- 1.05 kg
Product Color
- Mist Green
Miscellaneous
Package Contents
- Swift 5 SF514-55T Notebook
- Lithium Ion Battery
- AC Adapter
Security Features
- Kensington lock