






Acer Predator PTX17-71 Intel i9-13900HX 32Gb RAM 1TB SSD 16Gb RTX4090 17" 250Hz
Specifications
Specifications
| Processor | Intel Core i9 13th Gen. |
| Screen Size | 17 in |
| Graphics Processing Type | Dedicated Graphics |
| RAM Size | 32 GB |
| MPN | NH.QK3SA.001 |
| Most Suitable For | Gaming, Graphic Design |
| SSD Capacity | 1 TB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4090 |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Colour | Black |
| Brand | Acer |
| Series | Acer Predator Triton 17 x |
| Type | Gaming Laptop |
| Release Year | 2023 |
| Maximum Resolution | 2560 x 1600 |
| Model | PTX17-71 |
| Connectivity | HDMI, USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Features | Backlit Keyboard, Bluetooth, Built-in Webcam, Multi-Touch Trackpad, Wi-Fi |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
Product Description
Description
Housing powerful hardware in an abyssal black CNC-milled body, the powerful Predator Triton 17 X 17-inch i9-13900HX/32GB/1TB SSD/RTX4090 16GB Gaming Laptop has the performance to match its style. This full-fledged i9 gaming laptop can handle any task, game, or renders thrown its way.
Beyond Performance
The Predator Triton 17 X 17-inch is equipped with a GeForce RTX™ 4090 GPU and the 13th Gen Intel® Core™ i9-13900HX Processor with new performance hybrid architecture and featuring up to 24 cores at a 5.40 GHz max turbo frequency, making it an ultimate, gaming powerhouse.
Cooled to the Extreme
You’ll find only the best, state-of-the-art cooling in the Predator Triton 17 X, featuring a vapour chamber, custom-engineered 5th Gen AeroBlade™ 3D Fan Technology, Vortex Flow airflow optimisation (with tactfully placed thermal foam), and the enhanced heat transference of liquid metal thermal for the CPU.
The Magic of Mini LED
Built with a 17-inch WQXGA (2560 x 1600 resolution) MiniLED display with 240Hz refresh rate and DisplayHDR™ 1000 Certification, this laptop delivers crisp and vibrant visuals each time you play, work, or watch. It also includes NVIDIA® Advanced Optimus and NVIDIA® G-SYNC® to minimise screen tearing.
Specifications
| Barcode (GTIN) | 4711121437977 |
|---|---|
| Product Type | Gaming Laptops |
| Brand | Predator |
| Model | PTX17-71-954A |
| Colour | Black |
| Keyboard | Per-key RGB Backlight Keyboard |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | 13th Gen Intel Core i9 |
| Processor Model | 13900HX |
| Processor Speed (GHz) | 2.20 |
| Processor Max Speed (GHz) | 5.40 |
| Installed RAM | 32GB |
| RAM Expandable To (GB) | 64 |
| RAM Type | DDR5 |
| Primary Storage Capacity | 1TB |
| Storage Type | SSD |
| Digital Media Card Reader | SD Memory Card |
| Screen Size (inches) | 17 |
| Screen Definition | WQXGA |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| GPU Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| GPU Chipset | GeForce RTX 4090 |
| Graphics Card Memory | 16GB |
| Wireless Networking | Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6E |
| Battery Type | Lithium Ion |
| AC Power Adapter | 330W AC Adapter |
| Connectivity | 2x USB 3.2 (Type A, Gen 2), 2x USB 3.2 (Type C, Gen 2), HDMI 2.1, RJ45 |
| Audio Ports | Headphone/Microphone Combo |
| Security Features | Fingerprint Reader |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Product Width (cm) | 38.035 |
| Product Depth (cm) | 28 |
| Product Height (cm) | 1.99 - 2.19 |
| Weight (kg) | 6.43 |