







Acer Predator PO3-660 Intel Core Ultra 7-265F/32GB/1TB SSD + 2TB HDD/RTX5070 12G
Specifications
Specifications
| Processor | Intel Core Ultra 7-265F |
| Graphics Processing Type | Dedicated Graphics |
| RAM Size | 32 GB |
| MPN | DG.E4KSA.002 |
| SSD Capacity | 1 TB |
| Most Suitable For | Gaming |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Colour | Black |
| Brand | Acer |
| Form Factor | Mini Tower |
| Series | Acer Predator Orion 3000 |
| Type | Desktop |
| Maximum RAM Capacity | 64 GB |
| Model | PO3-660 |
| Connectivity | HDMI, USB 2.0, USB-C, DisplayPort, USB 3.2 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Features | Built-in Wi-Fi Adapter |
| Hard Drive Capacity | 2 TB |
| Storage Type | HDD + SSD |
| Country of Origin | China |
Product Description
DescriptionIn a world where space is scarce and power is everything, the Predator Orion 3000 Core Ultra 7-265F/32GB/1TB SSD + 2TB HDD/RTX5070 12GB Gaming Desktop fuses raw force and AI precision in a compact form. With up to an Intel® Core™ Ultra 7 processor 265F and NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 graphics, it’s built to command.
Keep It Flowing, Keep It Fresh
MADE TO GAME. READY FOR ANYTHING
Get legendary gaming performance with the Intel® Core™ Ultra 7 processor, delivering ultra-smooth gameplay and future-ready AI. Offload tasks like background removal and audio optimization to the NPU for seamless streaming.
GAME-CHANGING REALISM
The NVIDIA Blackwell architecture unlocks the game-changing realism of full ray tracing. Experience cinematic quality visuals at unprecedented speed powered by GeForce RTX 50 Series with fourth-gen RT Cores and breakthrough neural rendering technologies accelerated with fifth-gen Tensor Cores.
COMPACT JUGGERNAUT
28L of condensed force engineered for future builds. It’s compact enough to fit anywhere—yet inside lies full GPU support, and deep upgrade paths for memory and storage.
STAY CONNECTED
Front-facing USB-C and Wi-Fi 7 readiness—this setup’s locked for fast file transfers, lag-free sessions, and future-proof compatibility.
ACER INTELLIGENCE SPACE
Your central hub for intelligent device features, Acer Intelligence Space detects your system hardware and recommends compatible AI applications, helping you optimize performance, enhance your gaming experiences, and discover new tools effortlessly.
Specifications
| Barcode (GTIN) | 4711474494436 |
|---|---|
| Product Type | Gaming Desktops |
| Brand | Predator |
| Model | PO3-660 |
| Colour | Black |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core Ultra 7 |
| Processor Model | 265F |
| Installed RAM | 32GB |
| RAM Configuration | 2 x 16GB |
| RAM Type | DDR5 |
| Primary Storage Capacity | 1TB |
| Storage Type | SSD |
| Additional Storage Capacity | 2TB |
| Additional Storage Type | HDD |
| Wireless Networking | Bluetooth 5.3, Wi-Fi 7 |
| GPU Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| GPU Chipset | GeForce RTX 5070 |
| Graphics Card Memory | 12GB |
| Connectivity | 1x USB 3.1 (Gen 2), 1x USB 3.2 (Type C, Gen1), 2x USB3.2 Gen 1, 3x Display Port, 4x USB 2.0, HDMI, RJ45 |
| Audio Ports | Headphone Jack, Microphone Jack |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Product Width (cm) | 17.5 |
| Product Depth (cm) | 37.7 |
| Product Height (cm) | 38.5 |
| Weight (kg) | 11.75 |
| Acer Warranty (months) | 12 |