








Acer Predator PHN16-71 Intel i9-13900HX 32Gb RAM 1TB SSD 8Gb RTX4070 16" 165Hz
Specifications
Specifications
| Processor | Intel Core i9 13th Gen. |
| Screen Size | 16 in |
| Graphics Processing Type | Dedicated Graphics |
| RAM Size | 32 GB |
| MPN | NH.QLVSA.006 |
| Most Suitable For | Gaming, Graphic Design |
| SSD Capacity | 1 TB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Colour | Black |
| Brand | Acer |
| Series | Acer Predator Helios Neo 16 |
| Type | Gaming Laptop |
| Release Year | 2024 |
| Maximum Resolution | 2560 x 1600 |
| Model | PHN16-71 |
| Connectivity | HDMI, USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Features | Backlit Keyboard, Bluetooth, Built-in Webcam, IPS Panel, Multi-Touch Trackpad, Wi-Fi |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| Country of Origin | China |
Product Description
Operating System
Operating System
- Windows 11 Home
Operating System Architecture
- 64-bit
Processor
Processor Manufacturer
- Intel®
Processor Type
- Core™ i9
Processor Model
- i9-13900HX
Processor Speed
- 2.20 GHz
Processor Core
- Viginiti-Quatuor-core (24 Core™)
Processor Generation
- 13th Gen
Display & Graphics
Graphics Controller Manufacturer
- NVIDIA®
Graphics Controller Model
- GeForce RTX™ 4070
Graphics Memory Capacity
- 8 GB
Graphics Memory Technology
- GDDR6
Graphics Memory Accessibility
- Dedicated
GPU Boost Clock
- Up to 1585 MHz
Maximum Graphics Power
- Up to 140 W
Screen Size
- 16"
Display Screen Type
- LCD
Display Screen Technology
- In-plane Switching (IPS) Technology
- ComfyView
Backlight Technology
- LED
Touchscreen
- No
Screen Resolution
- 2560 x 1600
Standard Refresh Rate
- 165 Hz
Aspect Ratio
- 16:10
Memory
Total Installed System Memory
- 32 GB
System Memory Technology
- DDR5 SDRAM
Memory Card Reader
- No
Storage
Total Solid State Drive Capacity
- 1 TB
Solid State Drive Interface
- PCIe NVMe
Optical Drive Type
- No
SSD Form Factor
- M.2
Network & Communication
Wireless LAN Standard
- IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax
Wireless LAN Model
- Wi-Fi 6 AX 1650i
Ethernet Technology
- Gigabit Ethernet
Built-in Devices
Microphone
- Yes
Finger Print Reader
- No
Interfaces/Ports
HDMI
- Yes
Number of HDMI Outputs
- 1
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports
- 1
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports
- 2
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports
- 2
Total Number of USB Ports
- 5
USB Type-C
- Yes
USB Type-C Detail
- USB Type-C port supporting: USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps), DisplayPort over USB-C, Thunderbolt 4, USB charging 5 V; 3 A, DC-in port 20 V; 65 W
Network (RJ-45)
- Yes
Input Devices
Pointing Device Type
- TouchPad
Keyboard
- Yes
Keyboard Backlight
- Yes
TouchPad Features
- Multi-touch Gesture
- Microsoft Precision Touchpad Certification
- Moisture Resistant
Battery Information
Number of Cells
- 4-cell
Battery Chemistry
- Lithium Ion (Li-Ion)
Maximum Battery Run Time
- 8 Hours
Battery Energy
- 90 Wh
Battery Life Detail
- Up to 6.5 hours (based on MobileMark® 2018 test results)
Power Description
Maximum Power Supply Wattage
- 330 W
Physical Characteristics
Height
- 28.25 mm
Height (Front)
- 26.55 mm
Height (Rear)
- 28.25 mm
Width
- 360.1 mm
Depth
- 279.9 mm
Weight (Approximate)
- 2.80 kg
Product Color
- Obsidian Black
Miscellaneous
Package Contents
- Predator Helios Neo 16 PHN16-71-75DA Gaming Notebook
- Lithium Ion Battery
- AC Adapter
Security Features
- Firmware Trusted Platform Module (TPM) solution
- Kensington lock slot
- BIOS Passwords:
- User
- Supervisor
- HDD