






Acer Predator PHN14-51 Intel Core Ultra 9 32Gb RAM 1TB SSD 8Gb RTX4070 165Hz
Specifications
Specifications
| Processor | Intel Core Ultra 9 |
| Screen Size | 14.5 in |
| Graphics Processing Type | Dedicated Graphics |
| RAM Size | 32 GB |
| MPN | NH.QRNSA.00B |
| Most Suitable For | Gaming, Graphic Design |
| SSD Capacity | 1 TB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Colour | Black |
| Brand | Acer |
| Series | Acer Predator Helios Neo 14.5 |
| Type | Gaming Laptop |
| Release Year | 2024 |
| Maximum Resolution | 3072 x 1920 |
| Model | PHN14-51 |
| Connectivity | HDMI, USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Features | Backlit Keyboard, Bluetooth, Built-in Webcam, IPS Panel, Multi-Touch Trackpad, Wi-Fi |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
Product Description
Description
Powered by a long-lasting battery and a reliable processor, the Predator Helios Neo 14.5-inch Ultra-9-185H/32GB/1TB SSD/RTX4070 8GB Gaming Laptop is a practical choice as your on-the-go workstation and entertainment hub.
The Future Awaits
INTEL® CORE™ ULTRA – UNLOCK AI EXPERIENCES
Whether you're working, collaborating, creating or playing, Intel® Core™ Ultra processors deliver a dedicated engine to help unlock AI experiences on the PC, the next level in immersive graphics, and high-performance low power processing, so you can confidently perform for longer while unplugged.
AI-POWERED GRAPHICS
Experience fast-paced gaming with up to GeForce RTX™ 4070 graphics. Dive deep into lifelike visuals and unparalleled performance, all amplified by DLSS 3.5 technology. Harness AI-driven advancements for smoother, more immersive gameplay that keeps you on the edge of your seat.
CLARITY, COMPETITIVE EDGE
Master every pixel, whether you're designing tomorrow's skyscraper or clinching a victory in the arena on a pristine WQXGA 165Hz display. The Predator Helios Neo 14's display blending seamlessly with the power of NVIDIA® G-SYNC®, ensures sharp, precise visuals across all endeavors. Ideal for both eSports where focus is paramount, and creative suites where detail is king.
MASTER YOUR MACHINE
Use PredatorSense™ to personalise your RGB keyboard's glow across three zones, cycle between four gaming-centric operation modes, and adjust fan dynamics while keeping an eye on system health.
Specifications
| Barcode (GTIN) | 4711474076069 |
|---|---|
| Product Type | Gaming Laptops |
| Brand | Predator |
| Model | PHN14-51-98Y3 |
| Series | Helios Neo |
| Colour | Black |
| Keyboard | RGB Backlit |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core Ultra 9 |
| Processor Model | 185H |
| Processor Speed (GHz) | 2.30 |
| Processor Max Speed (GHz) | 5.1 |
| Cache Size (MB) | 24 |
| Installed RAM | 32GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Primary Storage Capacity | 1TB |
| Storage Type | SSD |
| Digital Media Card Reader | Micro SD |
| Screen Size (inches) | 14.5 |
| Screen Type | IPS |
| Screen Definition | WQXGA |
| Screen Resolution | 3072 x 1920 |
| Monitor Refresh Rate | 165Hz |
| GPU Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| GPU Chipset | GeForce RTX 4070 |
| Graphics Card Memory | 8GB |
| Wireless Networking | Bluetooth 5.2, WIFI 6E |
| Estimated Battery Life (hr) | Up to 6.5 |
| Battery Type | Lithium Ion |
| AC Power Adapter | 230W AC Adapter |
| Connectivity | 1x Type-C USB 3.2 Gen2 Thunderbolt 4, 1x USB 3.2 (Type C, Gen 2), 2x USB 3.2 (Type A, Gen 2), HDMI 2.1 |
| Audio Ports | 3.5mm Headphone Jack |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Product Width (cm) | 32.412 |
| Product Depth (cm) | 25.535 |
| Product Height (cm) | 1.952 ~ 2.090 |
| Weight (kg) | 3.99 |
| Manufacturers Express Warranty (months) | 12 |