







Acer Predator Orion 7000 PO7-660 Intel ultra 9 285K 32Gb 1TB + 2TB 16GB RTX5080
Specifications
Specifications
| Processor | Intel Core Ultra 9 285K |
| Graphics Processing Type | Dedicated Graphics |
| RAM Size | 32 GB |
| MPN | DG.E4DSA.003 |
| SSD Capacity | 1 TB |
| Most Suitable For | Gaming |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Processor Speed | 3.70 GHz |
| Colour | Black |
| Brand | Acer |
| Form Factor | Mini Tower |
| Series | Acer Predator Orion 7000 |
| Type | Desktop |
| Maximum RAM Capacity | 64 GB |
| Model | PO7-660 |
| Connectivity | HDMI, USB 2.0, USB-C, DisplayPort, USB 3.2 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Features | Built-in Wi-Fi Adapter, Liquid Cooling, RGB Lighting |
| Hard Drive Capacity | 2 TB |
| Storage Type | HDD + SSD |
Product Description
Description
Built for peak performance with Intel’s Next-Gen Arrow Lake processors and cutting-edge AI-powered RTX graphics, the Predator Orion 7000 Ultra Core 9-285K/32GB/1TB SSD + 2TB HDD/GeForce RTX5080 16GB Gaming Desktop enhances your gaming experience. With lightning-fast speed, the this desktop lets you dominate any game or creative project.
UNLEASH THE PREDATOR FORCE
Experience Ultra-Fast Gaming
Powered by Intel’s Next-Gen Arrow Lake processors, the Predator Orion 7000 Ultra Core 9-285K/32GB/1TB SSD + 2TB HDD/GeForce RTX5080 16GB Gaming Desktop delivers unmatched performance for gaming and creative tasks. Experience RTX AI for enhanced creativity, efficiency, and ultra-fast gaming with NVIDIA RTX™ and GeForce RTX™.
Stays Cool
Featuring an advanced cooling system, the Predator Orion 7000 Ultra Core Gaming Desktop optimises airflow and temperature for peak performance, preventing thermal throttling during intense gaming. The Orion 7000’s 360mm liquid cooling ensures efficient heat dissipation for stable, high-performance gameplay and heavy workloads.
AI-Powered
The Predator Orion Gaming Desktop's Acer Intelligence Space offers an innovative hub for AI-powered optimisation, detecting hardware and recommending apps to boost performance, enhance gaming, and unlock new tools with ease.
Seamless, Uninterrupted Action
Keeping you connected, the Predator Orion 7000 Gaming Desktop comes with Wi-Fi 7 and Thunderbolt 4 for lag-free gaming and fast streaming.
Specifications
| Barcode (GTIN) | 4711474325983 |
|---|---|
| Product Type | Gaming Desktops |
| Brand | Predator |
| Model | PO7-660 |
| Colour | Black |
| Core Count | 24 Cores |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core Ultra 9 |
| Processor Model | 285K |
| Processor Max Speed (GHz) | 5.7 |
| Installed RAM | 32GB |
| RAM Configuration | 2 x 16GB |
| RAM Type | DDR5 |
| Primary Storage Capacity | 1TB |
| Storage Type | PCIe SSD |
| Additional Storage Capacity | 2TB |
| Additional Storage Type | HDD |
| Wireless Networking | Bluetooth 5.3, Wi-Fi 7 |
| GPU Chipset Manufacturer | Intel |
| GPU Chipset | GeForce RTX 5080 |
| Graphics Card Memory | 16GB |
| Connectivity | 1 x USB Type-C, 1x HDMI, 2x USB 2.0, 3x Display Port, 3x USB 3.2 (Gen 1), 3x USB 3.2 (Gen 2), 1x Thunderbolt Type-C, M.2" SSD/HDD Hot Swap Bay |
| Audio Ports | Headphone Jack, Microphone Jack |
| Operating System | Windows 11 |
| Product Width (cm) | 21.9 |
| Product Depth (cm) | 50.4 |
| Product Height (cm) | 48.5 |
| Weight (kg) | 19.42 |
| Manufacturers Express Warranty (months) | 12 |