









Acer Nitro V 16S ANV16S-71 Intel i5 210h 16Gb RAM 1TB SSD 8Gb RTX5060 16" 180Hz
Specifications
Specifications
| Processor | Intel Core 5 210h |
| Screen Size | 16 in |
| Graphics Processing Type | Dedicated Graphics |
| RAM Size | 16 GB |
| MPN | NH.QXCSA.001 |
| Most Suitable For | Gaming, Graphic Design |
| SSD Capacity | 1 TB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX5060 |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Colour | Black |
| Brand | Acer |
| Series | Acer Nitro V 16S |
| Type | Gaming Laptop |
| Release Year | 2025 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Model | ANV16S-71 |
| Connectivity | HDMI, USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Features | Backlit Keyboard, Bluetooth, Built-in Webcam, IPS Panel, Multi-Touch Trackpad, Wi-Fi |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| Country of Origin | China |
Product Description
| Operating System |
Windows 11 Home |
|---|
| Processor Manufacturer |
Intel® |
|---|---|
| Processor Type |
Core™ 5 |
| Processor Model |
210H |
| Processor Speed |
2.20 GHz |
| Processor Core |
Octa-core (8 Core™) |
| Processor Threads |
12 |
| Graphics Controller Manufacturer |
NVIDIA® |
|---|---|
| Graphics Controller Model |
GeForce RTX™ 5060 |
| Graphics Memory Capacity |
8 GB |
| Graphics Memory Technology |
GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility |
Dedicated |
| GPU Boost Clock |
Up to 1787 MHz |
| Maximum Graphics Power |
Up to 85 W |
| Screen Size |
16" |
| Display Screen Type |
Active Matrix TFT LCD |
| Display Screen Technology |
ComfyView (Matte) In-plane Switching (IPS) Technology |
| Touchscreen |
No |
| Screen Resolution |
1920 x 1200 |
| Tearing Prevention Technology |
NVIDIA G-SYNC™ |
| Standard Refresh Rate |
180 Hz |
| Aspect Ratio |
16:10 |
| Standard Memory |
16 GB |
|---|---|
| Maximum Supported System Memory |
32 GB |
| System Memory Technology |
DDR5 SDRAM |
| Memory Card Reader |
Yes |
| Memory Card Supported |
microSD |
| Total Solid State Drive Capacity |
1 TB |
|---|---|
| Solid State Drive Interface |
PCI Express NVMe 5.0 |
| SSD Form Factor |
M.2 |
| Wireless LAN Standard |
IEEE 802.11ax |
|---|---|
| Ethernet Technology |
Gigabit Ethernet |
| Microphone |
Yes |
|---|---|
| Finger Print Reader |
No |
| Number of Speakers |
2 |
| Network (RJ-45) |
Yes |
|---|
| Pointing Device Type |
TouchPad |
|---|---|
| Keyboard |
Yes |
| Keyboard Backlight |
Yes |
| TouchPad Features |
Microsoft Precision Touchpad Certification |
| Keyboard Features |
RGB 4 Zones Backlight NitroSense Caps Lock Indicator Microphone Mute Indicator |
| Battery Chemistry |
Lithium Ion (Li-Ion) |
|---|---|
| Battery Energy |
76 Wh |
| Maximum Power Supply Wattage |
135 W |
|---|
| Product Color |
Black |
|---|
| Package Contents |
Nitro V 16S ANV16S-71-553C Gaming Notebook Lithium Ion (Li-Ion) Battery Power Adapter Power Cord |
|---|