






Acer Nitro 5 ANV15-52 Intel i7-240h 16Gb RAM 512GB SSD 6Gb RTX4050 15.6" 165Hz
Specifications
Specifications
| Processor | Intel Core 7 240H |
| Screen Size | 15.6 in |
| Graphics Processing Type | Dedicated Graphics |
| RAM Size | 16 GB |
| MPN | NH.QUASA.001 |
| Most Suitable For | Gaming, Graphic Design |
| SSD Capacity | 512 GB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Colour | Black |
| Brand | Acer |
| Series | Acer Nitro 5 |
| Type | Gaming Laptop |
| Release Year | 2025 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Model | Acer Nitro 5 |
| Connectivity | HDMI, USB-C, USB 3.2 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Features | Backlit Keyboard, Bluetooth, Built-in Webcam, IPS Panel, Multi-Touch Trackpad, Wi-Fi |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| Country of Origin | China |
Product Description
| Operating System |
Windows 11 Home |
|---|
| Processor Manufacturer |
Intel® |
|---|---|
| Processor Type |
Core™ 7 |
| Processor Model |
240H |
| Processor Speed |
2.50 GHz |
| Processor Core |
Deca-core (10 Core™) |
| Processor Threads |
16 |
| Graphics Controller Manufacturer |
NVIDIA® |
|---|---|
| Graphics Controller Model |
GeForce RTX™ 4050 |
| Graphics Memory Capacity |
6 GB |
| Graphics Memory Technology |
GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility |
Dedicated |
| GPU Boost Clock |
Up to 1695 MHz |
| Maximum Graphics Power |
Up to 75 W |
| Screen Size |
15.6" |
| Display Screen Type |
Active Matrix TFT LCD |
| Display Screen Technology |
ComfyView (Matte) In-plane Switching (IPS) Technology |
| Touchscreen |
No |
| Screen Resolution |
1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate |
165 Hz |
| Aspect Ratio |
16:9 |
| Standard Memory |
16 GB |
|---|---|
| Maximum Supported System Memory |
32 GB |
| System Memory Technology |
DDR5 SDRAM |
| System Memory Speed |
5600 MHz |
| Total Solid State Drive Capacity |
512 GB |
|---|---|
| Solid State Drive Interface |
PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor |
M.2 |
| Wireless LAN Standard |
IEEE 802.11ax |
|---|---|
| Ethernet Technology |
Gigabit Ethernet |
| Bluetooth Standard |
Bluetooth 5.2 or above |
| Microphone |
Yes |
|---|---|
| Finger Print Reader |
No |
| Number of Speakers |
2 |
| HDMI |
Yes |
|---|---|
| Number of HDMI Outputs |
1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports |
3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports |
1 |
| Total Number of USB Ports |
4 |
| Network (RJ-45) |
Yes |
| Pointing Device Type |
TouchPad |
|---|---|
| Keyboard |
Yes |
| Keyboard Backlight |
Yes |
| TouchPad Features |
Microsoft Precision Touchpad Certification |
| Keyboard Features |
Amber Backlight NitroSense Caps Lock Indicator Microphone Mute Indicator |
| Battery Chemistry |
Lithium Polymer (Li-Polymer) |
|---|---|
| Maximum Battery Run Time |
9.50 Hours |
| Battery Energy |
57 Wh |
| Maximum Power Supply Wattage |
135 W |
|---|
| Height |
23.50 mm |
|---|---|
| Width |
362.3 mm |
| Depth |
239.9 mm |
| Weight (Approximate) |
2.11 kg |
| Product Color |
Black |
| Package Contents |
Nitro V 15 ANV15-52-70SQ Gaming Notebook Lithium Polymer (Li-Polymer) Battery Power Adapter Power Cord |
|---|---|
| Security Features |
Kensington lock slot Firmware Trusted Platform Module (TPM) solution BIOS Passwords: User Supervisor |