





Acer Nitro 5 AN515-57 Intel i7-11800h 16Gb RAM 512GB SSD 4Gb RTX3050 15.6" FHD
Specifications
Specifications
| Processor | Intel Core i7-11800H |
| Screen Size | 15.6 in |
| Graphics Processing Type | Dedicated Graphics |
| RAM Size | 16 GB |
| MPN | NH.QENSA.006 |
| Most Suitable For | Gaming, Graphic Design |
| SSD Capacity | 512 GB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Colour | Black |
| Brand | Acer |
| Series | Acer Nitro 5 |
| Type | Gaming Laptop |
| Release Year | 2022 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Model | AN515-57 |
| Connectivity | HDMI, USB 3.2 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Features | Backlit Keyboard, Bluetooth, Built-in Webcam, IPS Panel, Multi-Touch Trackpad, Wi-Fi |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
Product Description
Operating SystemOperating System
Operating System Architecture
Upgradable Windows OS
Processor Processor Manufacturer
Processor Type
Processor Model
Processor Speed
Processor Core
Processor Generation
Display & Graphics Graphics Controller Manufacturer
Graphics Controller Model
Graphics Memory Capacity
Graphics Memory Technology
Graphics Memory Accessibility
GPU Boost Clock
Maximum Graphics Power
Screen Size
Display Screen Type
Display Screen Technology
Backlight Technology
Screen Resolution
Aspect Ratio
Memory Total Installed System Memory
System Memory Technology
Memory Card Reader
Storage Total Solid State Drive Capacity
Solid State Drive Interface
Optical Drive Type
Network & Communication Wireless LAN Standard
Wireless LAN Model
Ethernet Technology
Bluetooth Standard
Built-in Devices Microphone
Finger Print Reader
Interfaces/Ports HDMI
Number of HDMI Outputs
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports
Total Number of USB Ports
USB Type-C
USB Type-C Detail
Network (RJ-45)
Input Devices Pointing Device Type
Keyboard
Keyboard Backlight
TouchPad Features
Battery Information Number of Cells
Battery Chemistry
Maximum Battery Run Time
Battery Energy
Power Description Maximum Power Supply Wattage
Physical Characteristics Height
Width
Depth
Weight (Approximate)
Product Color
Miscellaneous Package Contents
|