







Acer Chromebook CPE794-1N-55P0 Intel i5-125u CPU 16GB RAM 256GB SSD 14" Touch
Specifications
Specifications
| Processor | Intel Core i5 12th Gen. |
| Screen Size | 14 in |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| RAM Size | 16 GB |
| MPN | NX.KS0SA.001 |
| SSD Capacity | 256 GB |
| Most Suitable For | Casual Computing |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Colour | Grey |
| Brand | Acer |
| Series | Acer Chromebook Plus Enterprise Spin 714 |
| Type | Notebook/Laptop |
| Release Year | 2025 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Model | CPE794-1N-55P0 |
| Connectivity | HDMI, USB-C, USB 3.2 |
| Operating System | Chrome OS |
| Features | Bluetooth, Built-in Webcam, IPS Panel, Multi-Touch Trackpad, Touchscreen, Wi-Fi |
| Storage Type | eMMC |
Product Description
Acer Chromebook Plus Enterprise Spin 714 CPE794-1N
- Flip design
- Intel Core Ultra 5
- 125U / up to 4.3 GHz
- Chrome OS
- Intel Graphics
- 16 GB RAM
- 256 GB SSD NVMe, 3D Triple-level Cell (TLC)
- 14" IPS touchscreen 1920 x 1200
- Wi-Fi 7
- steel gray
- kbd: US
General Information Category Notebook computers Description Acer Chromebook Plus Enterprise Spin 714 CPE794-1N - Flip design - Intel Core Ultra 5 - 125U / up to 4.3 GHz - Chrome OS - Intel Graphics - 16 GB RAM - 256 GB SSD NVMe, 3D Triple-level Cell (TLC) - 14" IPS touchscreen 1920 x 1200 - Wi-Fi 7 - steel gray - kbd: US Manufacturer Acer UNSPSC 43211503 Main Specifications Audio Input / Type Two microphones Dimensions & Weight / Depth 22.45 cm Dimensions & Weight / Height 1.805 cm Dimensions & Weight / Weight 1.458 kg Dimensions & Weight / Width 31.36 cm Display / Diagonal Size 14 in Display / Diagonal Size (metric) 35.6 cm Display / Native Resolution 1920 x 1200 Display / Type LED Display / Widescreen Display Yes Hard Drive / Capacity 256 GB Header / Brand Acer Header / Country Kits United States Input Device / Type - Digital pen
- Digitizer
- Keyboard
- Touchpad
Miscellaneous / Product Color Gray Networking / Data Link Protocol - Bluetooth
- IEEE 802.11a
- IEEE 802.11ac
- IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6)
- IEEE 802.11b
- IEEE 802.11be (Wi-Fi 7)
- IEEE 802.11g
- IEEE 802.11n
Networking / Wireless Protocol - 802.11a/b/g/n/ac/ax/be
- Bluetooth
Optical Storage / Drive Type No optical drive Optical Storage / Type None OS Provided / Type Google Chrome OS Packaged Quantity 1 Processor / Generation Series 1 Processor / Manufacturer Intel Processor / Number of Cores 12-core Processor / Processor Number 125U Processor / Type Core Ultra 5 RAM / Memory Speed 3200 MHz RAM / Technology LPDDR5X SDRAM Service & Support / Type 1-year warranty System / Hard Drive Capacity 256 GB System / Notebook Type Chromebook System / Security Devices Fingerprint reader Video Output / Graphics Processor Intel Graphics AC Adapter Output 65 Watt Audio & Video Camera Yes - QHD Camera Features Privacy shutter, Temporal Noise Reduction, MIPI Graphics Processor Intel Graphics Sound Stereo speakers, two microphones Video Resolutions 2560 x 1440 Battery Capacity 53 Wh Communications Features Dual stream (2x2) Wireless Bluetooth, 802.11a/b/g/n/ac/ax/be Connections & Expansion Interfaces Details - 2 x USB-C (supports Thunderbolt 4, DisplayPort Alt Mode) (DC-In combo, Power Delivery)
- USB 3.2 Gen 1
- HDMI
- Headphone/microphone combo jack
Dimensions & Weight Dimensions (WxDxH) 31.36 cm x 22.45 cm x 1.805 cm Weight 1.458 kg Display Color Gamut 100% sRGB Features HDCP, glare, CineCrystal, Corning Gorilla glass 3, antimicrobial coating, 30 ms response rate, active pen support Image Aspect Ratio 16:10 Image Brightness 340 cd/m² Resolution 1920 x 1200 (WUXGA) Touchscreen Yes (multi-touch) Type 14" - IPS V-Sync Rate at Max Res. 60 Hz Widescreen Yes General Operating System Google Chrome OS Product Type Chromebook - AI Ready - Yes - flip design Input Features Volume control, multi-gesture touch pad, OceanGlass touchpad Keyboard Backlight Yes (white) Keyboard Layout US Type Keyboard, digitizer, touchpad, digital pen Manufacturer Warranty Service & Support - Limited warranty - 1 year
Memory RAM 16 GB (provided memory is soldered) Rated Speed 3200 MHz Speed 3200 MHz Technology LPDDR5X SDRAM Miscellaneous Case Material Anodized aluminum Color Steel gray Included Accessories USB-C power adapter, USI stylus Localization Region: United States Security Google Security Chip H1, fingerprint reader Security Slot Type Kensington security slot Specific Absorption Rate (SAR) - 1.14 W/kg (head)
- 1.14 W/kg (body)
- 1.14 W/kg (limb)
Theft/Intrusion Protection Security lock slot (cable lock sold separately) Neural Processor Unit (NPU) AI Software Frameworks Supported by NPU DirectML, OpenVINO, WindowsML, ONNX RT Neural Processor Unit (NPU) Intel AI Boost Sparsity Support Yes Windows Studio Effects Support Yes Processor / Chipset Cache 12 MB CPU Intel Core Ultra 5 (Series 1) 125U / 1.3 GHz Max Turbo Speed 4.3 GHz Number of Cores 12-core Storage Main Storage 256 GB SSD M.2 PCIe 4.0 - NVM Express (NVMe), 3D Triple-level Cell (TLC) - Apacer Sustainability Information Carbon Footprint 267 kg carbon emissions ENERGY STAR Certified Yes EPEAT Compliant EPEAT Gold PAIA Version 1.4.0 Total CF/unit Standard Deviation (kg CO2e) 55