






Acer Chromebook CP514-4HN-56RU Intel i5-120u CPU 16GB RAM 256GB SSD 14" Touch
Specifications
Specifications
| Processor | Intel Core i5 12th Gen. |
| Screen Size | 14 in |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| RAM Size | 16 GB |
| MPN | NX.KWBSA.004 |
| SSD Capacity | 256 GB |
| Most Suitable For | Casual Computing |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Colour | Grey |
| Brand | Acer |
| Series | Acer Chromebook Plus Spin 514 |
| Type | Notebook/Laptop |
| Release Year | 2024 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Model | CP514-4HN-56RU |
| Connectivity | HDMI, USB-C, USB 3.2 |
| Operating System | Chrome OS |
| Features | Bluetooth, Built-in Webcam, IPS Panel, Multi-Touch Trackpad, Touchscreen, Wi-Fi |
| Storage Type | eMMC |
Product Description
Operating System
Operating System
- ChromeOS
Processor
Processor Manufacturer
- Intel®
Processor Model
- i5-120U
Processor Type
- Core™ i5
Processor Speed
- 1.40 GHz
Processor Core
- Dexa-core (10 Core™)
Processor Generation
- 12th Gen
Display & Graphics
Graphics Controller Manufacturer
- Intel®
Graphics Controller Model
- UHD Graphics
Graphics Memory Accessibility
- Shared
Screen Size
- 35.56 cm (14")
Display Screen Type
- LCD
Display Screen Technology
- CineCrystal
- In-plane Switching (IPS) Technology
Touchscreen
- Yes
Screen Resolution
- 1920 x 1200
Standard Refresh Rate
- 60 Hz
Memory
Total Installed System Memory
- 16 GB
System Memory Technology
- LPDDR4X
Storage
Total Solid State Drive Capacity
- 256 GB
Solid State Drive Interface
- PCIe NVMe
SSD Form Factor
- M.2
Network & Communication
Wireless LAN Standard
- IEEE 802.11ax
Bluetooth Standard
- Bluetooth 5.1 or above
Built-in Devices
Front Camera/Webcam Video Resolution
- 1920 x 1200
Microphone
- Yes
Finger Print Reader
- No
Number of Speakers
- 2.0
Interfaces/Ports
HDMI
- Yes
Number of HDMI Outputs
- 1
DisplayPort
- No
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports
- 2
Total Number of USB Ports
- 3
USB Type-C
- Yes
Network (RJ-45)
- No
Input Devices
Pointing Device Type
- TouchPad
Keyboard
- Yes
Keyboard Backlight
- Yes
TouchPad Features
- Moisture Resistant
Keyboard Features
- White Backlight
Battery Information
Battery Chemistry
- Lithium Polymer (Li-Polymer)
Maximum Battery Run Time
- 10 Hours
Power Description
Maximum Power Supply Wattage
- 65 W
Physical Characteristics
Height
- 1.81 cm (0.71")
Width
- 31.26 cm (12.31")
Depth
- 22.40 cm (8.82")
Weight (Approximate)
- 1.37 kg
Product Color
- Iron
Miscellaneous
Package Contents
- Chromebook Spin CP514-4HN-56RU 2 in 1 Chromebook
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
- Power Cord
- Active Stylus
Environmentally Friendly
- Yes
Environmental Certification
- Electronic Product Environmental Assessment Tool (EPEAT)
Security Features
- Discrete H1 Trusted Platform Module (TPM) solution for Chromebook
Back To Top