






Acer Aspire Lite AL16-54P Intel i5 120U CPU 8Gb RAM 512GB SSD 16" WUXGA IPS
Specifications
Specifications
| Processor | i5 120U |
| Screen Size | 16 in |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| RAM Size | 8 GB |
| MPN | NX.D72SA.002 |
| Most Suitable For | Casual Computing, Gaming, Graphic Design |
| SSD Capacity | 512 GB |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Processor Speed | 1.40 GHz |
| Colour | Grey |
| Brand | Acer |
| Series | Acer Aspire Lite |
| Type | Notebook/Laptop |
| Release Year | 2025 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Model | AL16-54P |
| Connectivity | HDMI, USB 2.0, USB-C, USB 3.2 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Features | Bluetooth, Built-in Webcam, IPS Panel, Multi-Touch Trackpad, Wi-Fi |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| Country of Origin | China |
Product Description
| Operating System |
Windows 11 Home |
|---|
| Processor Manufacturer |
Intel® |
|---|---|
| Processor Type |
Core™ 5 |
| Processor Model |
120U |
| Processor Speed |
1.40 GHz |
| Processor Core |
Deca-core (10 Core™) |
| Processor Threads |
12 |
| Graphics Controller Manufacturer |
Intel® |
|---|---|
| Graphics Memory Accessibility |
Shared |
| Screen Size |
16" |
| Display Screen Type |
Active Matrix TFT LCD |
| Display Screen Technology |
ComfyView (Matte) In-plane Switching (IPS) Technology |
| Touchscreen |
No |
| Screen Resolution |
1920 x 1200 |
| Standard Refresh Rate |
60 Hz |
| Aspect Ratio |
16:10 |
| Standard Memory |
8 GB |
|---|---|
| Maximum Supported System Memory |
8 GB |
| System Memory Technology |
DDR5 SDRAM |
| System Memory Speed |
4800 MHz |
| Total Solid State Drive Capacity |
512 GB |
|---|---|
| Solid State Drive Interface |
PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor |
M.2 |
| Wireless LAN Standard |
IEEE 802.11ax |
|---|---|
| Bluetooth Standard |
Bluetooth 5.1 or above |
| Microphone |
Yes |
|---|---|
| Finger Print Reader |
No |
| Number of Speakers |
2 |
| HDMI |
Yes |
|---|---|
| Number of HDMI Outputs |
1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports |
2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports |
2 |
| Total Number of USB Ports |
4 |
| Network (RJ-45) |
Yes |
| Pointing Device Type |
TouchPad |
|---|---|
| Keyboard |
Yes |
| Keyboard Backlight |
No |
| Maximum Battery Run Time |
8 Hours |
|---|
| Maximum Power Supply Wattage |
65 W |
|---|
| Height |
18.90 mm |
|---|---|
| Width |
357.8 mm |
| Depth |
244.8 mm |
| Weight (Approximate) |
1.53 kg |
| Product Color |
Silver |
| Package Contents |
Aspire Lite AL16-54P-54WF Notebook Power Adapter Power Cord |
|---|---|
| Security Features |
Kensington lock Camera shutter |