






Acer Aspire Lite AL15-51M Intel i7-1165G7 CPU 16Gb RAM 512GB SSD 15.6" 1080p
Specifications
Specifications
| Processor | i7-1165G7 |
| Screen Size | 15.6 in |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| RAM Size | 16 GB |
| MPN | NX.KS5SA.002 |
| Most Suitable For | Casual Computing, Gaming, Graphic Design |
| SSD Capacity | 512 GB |
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Colour | Black |
| Brand | Acer |
| Series | Acer Aspire Lite |
| Type | Gaming Laptop |
| Release Year | 2023 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Model | AL15-51M |
| Connectivity | HDMI, USB 2.0, USB-C, USB 3.2 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Features | Bluetooth, Built-in Webcam, IPS Panel, Multi-Touch Trackpad, Wi-Fi |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| Country of Origin | China |
Product Description
Specifications
| Acer Part Number (MPN) | NX.KS5SA.002 |
|---|---|
| Product Type | Laptops |
| Brand | Acer |
| Model | AL15-51M-72HZ |
| Series | Aspire |
| Colour | Grey |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i7 |
| Processor Model | 1165G7 |
| Processor Speed (GHz) | 2.80 |
| Processor Max Speed (GHz) | 4.7 |
| Cache Size (MB) | 12 |
| Installed RAM | 16GB |
| RAM Configuration | 2 x 8GB |
| RAM Expandable To (GB) | 32 |
| RAM Type | DDR4 |
| Primary Storage Capacity | 512GB |
| Storage Type | SSD |
| Screen Size (inches) | 15.6 |
| Screen Definition | FHD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Monitor Refresh Rate | 60Hz |
| GPU Chipset Manufacturer | Intel |
| GPU Chipset | Iris Xe |
| Wireless Networking | 802.11b/g/n/a/ac (1x1), Bluetooth 5.0 |
| Bluetooth Enabled | Yes |
| Connectivity | 1x USB 3.2 (Type A, Gen1), 1x USB 3.2 (Type C, Gen 2), 2x USB 2.0 Type A, HDMI 2.1, RJ45 |
| Audio Ports | 3.5mm Headphone Jack |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Product Width (cm) | 36.04 |
| Product Depth (cm) | 23.93 |
| Product Height (cm) | 1.97 |
| Weight (kg) | 1.91 |
| Warranty (months) | 3 |