






Acer Aspire Lite 15 AL15-41P AMD Ryzen 7 5700U 16Gb RAM 1TB SSD 15.6" FHD
Specifications
Specifications
| Processor | AMD Ryzen 7 5700U |
| Screen Size | 15.6 in |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| RAM Size | 16 GB |
| MPN | NX.J55SA.001 |
| SSD Capacity | 1 TB |
| Most Suitable For | Casual Computing |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Colour | Grey |
| Brand | Acer |
| Type | Notebook/Laptop |
| Release Year | 2025 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Model | AL15-41P |
| Connectivity | HDMI, USB 2.0, USB 3.2 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Features | Bluetooth, Built-in Webcam, Multi-Touch Trackpad, Wi-Fi |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| Country of Origin | China |
Product Description
Operating System
| Operating System |
Windows 11 Home |
|---|
Processor
| Processor Manufacturer |
AMD |
|---|---|
| Processor Type |
Ryzen™ 7 |
| Processor Model |
5700U |
| Processor Speed |
1.80 GHz |
| Processor Core |
Octa-core (8 Core™) |
| Processor Threads |
16 |
Display & Graphics
| Graphics Controller Manufacturer |
AMD |
|---|---|
| Graphics Controller Model |
Radeon™ Graphics |
| Graphics Memory Accessibility |
Shared |
| Screen Size |
15.6" |
| Display Screen Type |
Active Matrix TFT LCD |
| Display Screen Technology |
ComfyView (Matte) Twisted nematic (TN) |
| Touchscreen |
No |
| Screen Resolution |
1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate |
60 Hz |
| Aspect Ratio |
16:9 |
Memory
| Maximum Supported System Memory |
16 GB |
|---|---|
| System Memory Technology |
DDR4 SDRAM |
Storage
| Total Solid State Drive Capacity |
1 TB |
|---|
Network & Communication
| Wireless LAN Standard |
IEEE 802.11ax |
|---|---|
| Bluetooth Standard |
Bluetooth 5.1 or above |
Built-in Devices
| Microphone |
Yes |
|---|---|
| Finger Print Reader |
No |
| Number of Speakers |
1 |
Interfaces/Ports
| HDMI |
Yes |
|---|---|
| Number of HDMI Outputs |
1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports |
3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports |
1 |
| Total Number of USB Ports |
4 |
| Network (RJ-45) |
Yes |
Input Devices
| Pointing Device Type |
TouchPad |
|---|---|
| Keyboard |
Yes |
| Keyboard Backlight |
No |
Battery Information
| Maximum Battery Run Time |
10 Hours |
|---|
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage |
65 W |
|---|
Physical Characteristics
| Height |
18.95 mm |
|---|---|
| Width |
358.6 mm |
| Depth |
232.7 mm |
| Weight (Approximate) |
1.70 kg |
| Product Color |
Silver |
Miscellaneous
| Package Contents |
Aspire Lite AL15-41P-R2G5 Notebook Power Adapter Power Cord |
|---|