






Acer Aspire Lite 15 AL15-33P Intel Core 3 N355 8Gb RAM 512GB SSD 15.6" FHD Win11
Specifications
Specifications
| Processor | Intel Core 3 |
| Screen Size | 15.6 in |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| RAM Size | 8 GB |
| MPN | NX.D2DSA.001 |
| SSD Capacity | 512 GB |
| Most Suitable For | Casual Computing |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Processor Speed | 1.90 GHz |
| Colour | Grey |
| Brand | Acer |
| Type | Notebook/Laptop |
| Release Year | 2025 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Model | AL15-33P |
| Connectivity | HDMI, USB 2.0, USB 3.2 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Features | Bluetooth, Built-in Webcam, Multi-Touch Trackpad, Wi-Fi |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
Product Description
Operating System
| Operating System |
Windows 11 Home |
|---|
Processor
| Processor Manufacturer |
Intel® |
|---|---|
| Processor Type |
Core™ 3 |
| Processor Model |
N355 |
| Processor Speed |
1.90 GHz |
| Processor Core |
Octa-core (8 Core™) |
| Processor Threads |
8 |
Display & Graphics
| Graphics Controller Manufacturer |
Intel® |
|---|---|
| Graphics Memory Accessibility |
Shared |
| Screen Size |
15.6" |
| Display Screen Type |
LCD |
| Display Screen Technology |
ComfyView (Matte) Twisted nematic (TN) |
| Touchscreen |
No |
| Screen Resolution |
1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate |
60 Hz |
| Aspect Ratio |
16:9 |
Memory
| Total Installed System Memory |
8 GB |
|---|---|
| System Memory Technology |
DDR5 SDRAM |
Storage
| Total Solid State Drive Capacity |
512 GB |
|---|
Network & Communication
| Wireless LAN Standard |
IEEE 802.11ax |
|---|
Built-in Devices
| Microphone |
Yes |
|---|---|
| Finger Print Reader |
No |
| Number of Speakers |
2 |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) |
No |
|---|
Input Devices
| Pointing Device Type |
TouchPad |
|---|---|
| Keyboard |
Yes |
| Keyboard Backlight |
No |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage |
51.30 W |
|---|
Physical Characteristics
| Product Color |
Iron |
|---|
Miscellaneous
| Package Contents |
Aspire Lite AL15-33P-33TN Notebook Power Adapter Power Cord |
|---|