








Acer Aspire Lite 15 AL15-32P Intel N4500 CPU 4Gb RAM 128GB SSD 15.6" FHD Win11
Specifications
Specifications
| Processor | Intel Processor N |
| Screen Size | 15.6 in |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| RAM Size | 4 GB |
| MPN | NX.J9USA.001 |
| SSD Capacity | 128 GB |
| Most Suitable For | Casual Computing |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Colour | Grey |
| Brand | Acer |
| Type | Notebook/Laptop |
| Release Year | 2025 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Model | AL15-32P |
| Connectivity | HDMI, USB 2.0, USB 3.2 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Features | Bluetooth, Built-in Webcam, Multi-Touch Trackpad, Wi-Fi |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| Country of Origin | China |
Product Description
Operating System
| Operating System |
Windows 11 Home in S mode |
|---|
Processor
| Processor Manufacturer |
Intel® |
|---|---|
| Processor Type |
Celeron® |
| Processor Model |
N4500 |
| Processor Speed |
1.10 GHz |
| Processor Core |
Dual-core (2 Core™) |
| Processor Threads |
2 |
Display & Graphics
| Graphics Controller Manufacturer |
Intel® |
|---|---|
| Graphics Controller Model |
UHD Graphics |
| Graphics Memory Accessibility |
Shared |
| Screen Size |
15.6" |
| Display Screen Type |
LCD |
| Display Screen Technology |
ComfyView (Matte) Twisted nematic (TN) |
| Touchscreen |
No |
| Screen Resolution |
1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate |
60 Hz |
| Aspect Ratio |
16:9 |
Memory
| Total Installed System Memory |
4 GB |
|---|---|
| System Memory Technology |
LPDDR4X |
Storage
| Flash Memory Capacity |
128 GB |
|---|---|
| Flash Memory Type |
eMMC |
Network & Communication
| Wireless LAN Standard |
IEEE 802.11ac |
|---|---|
| Bluetooth Standard |
Bluetooth 5.0 |
Built-in Devices
| Microphone |
Yes |
|---|---|
| Finger Print Reader |
No |
| Number of Speakers |
2 |
Interfaces/Ports
| HDMI |
Yes |
|---|---|
| Number of HDMI Outputs |
1 |
| Number of USB 2.0 Ports |
1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports |
3 |
| Total Number of USB Ports |
4 |
| USB Type-C |
Yes |
| USB Type-C Detail |
USB Type-C port supporting: USB 2.0 |
| Network (RJ-45) |
No |
Input Devices
| Keyboard |
Yes |
|---|---|
| Keyboard Backlight |
No |
| Copilot Key |
Yes |
Battery Information
| Maximum Battery Run Time |
8 Hours |
|---|
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage |
51.30 W |
|---|
Physical Characteristics
| Height |
18.20 mm |
|---|---|
| Width |
357.6 mm |
| Depth |
229.6 mm |
| Weight (Approximate) |
1.60 kg |
| Product Color |
Iron |
Miscellaneous
| Package Contents |
Aspire Lite AL15-32P-C9B5 Notebook Power Adapter Power Cord |
|---|---|
| Security Features |
Kensington lock |