






Acer Aspire Go AG15-51P Intel Core i5-1235U 8Gb RAM 512GB SSD 15.3" IPS WUXGA
Specifications
Specifications
| Processor | Intel Core i5 12th Gen. |
| Screen Size | 15.3 in |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| RAM Size | 8 GB |
| MPN | NX.J4DSA.005 |
| SSD Capacity | 512 GB |
| Most Suitable For | Casual Computing |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Colour | Grey |
| Brand | Acer |
| Series | Acer Aspire Go |
| Type | Notebook/Laptop |
| Release Year | 2024 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Model | AG15-51P |
| Connectivity | HDMI, USB 2.0, USB 3.2 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Features | Bluetooth, Built-in Webcam, Multi-Touch Trackpad, Wi-Fi |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| Country of Origin | China |
Product Description
Specifications
| Barcode (GTIN) | 4711474212825 |
|---|---|
| Product Type | Laptops |
| Brand | Acer |
| Model | AG15-51P-50TD |
| Series | Aspire |
| Colour | Grey |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i5 |
| Processor Model | 1235U |
| Processor Speed (GHz) | 1.30 |
| Processor Max Speed (GHz) | 4.6 |
| Cache Size (MB) | 10 |
| Installed RAM | 8GB |
| RAM Type | DDR5 |
| Primary Storage Capacity | 512GB |
| Storage Type | SSD |
| Screen Size (inches) | 15.3 |
| Screen Type | IPS |
| Screen Definition | WUXGA |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Monitor Refresh Rate | 60Hz |
| Graphics Card Memory Type | Shared |
| Wireless Networking | 802.11ax, Bluetooth 5.2, IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Battery Type | Lithium Ion |
| AC Power Adapter | 65W AC Power Adapter |
| Connectivity | 2x USB 3.1 (Type A, Gen1), 2x USB 3.2 (Type C, Gen 2), HDMI 2.1 |
| Audio Ports | Headphone/Microphone Combo |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Product Width (cm) | 34.42 |
| Product Depth (cm) | 24.35 |
| Product Height (cm) | 1.89 |
| Weight (kg) | 2.98 |
| Warranty (months) | 3 |