




Acer Aspire GO 14 AG14-71M Intel Core Ultra 7 155H CPU 16Gb RAM 512GB 14" IPS
Specifications
Specifications
| Processor | Intel Core Ultra 7 155H |
| Screen Size | 14 in |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| RAM Size | 16 GB |
| MPN | NX.JFWSA.002 |
| SSD Capacity | 512 GB |
| Most Suitable For | Casual Computing |
| GPU | Intel HD Graphics |
| Processor Speed | 3.80 GHz |
| Colour | Grey |
| Brand | Acer |
| Series | Acer Aspire GO 14 |
| Type | Notebook/Laptop |
| Release Year | 2025 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Model | AG14-71M |
| Connectivity | HDMI, USB 3.2 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Features | Bluetooth, Built-in Webcam, Multi-Touch Trackpad, Wi-Fi |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| Country of Origin | China |
Product Description
| Operating System |
Windows 11 Home |
|---|
| Processor Manufacturer |
Intel® |
|---|---|
| Processor Type |
Core™ Ultra 7 |
| Processor Model |
155H |
| Processor Speed |
3.80 GHz |
| Processor Core |
Sixteen-core (16 Core™) |
| Processor Threads |
22 |
| Graphics Controller Manufacturer |
Intel® |
|---|---|
| Graphics Memory Accessibility |
Shared |
| Screen Size |
14" |
| Display Screen Type |
LCD |
| Display Screen Technology |
ComfyView (Matte) In-plane Switching (IPS) Technology |
| Touchscreen |
No |
| Screen Resolution |
1920 x 1200 |
| Standard Refresh Rate |
60 Hz |
| Aspect Ratio |
16:10 |
| Total Installed System Memory |
16 GB |
|---|---|
| System Memory Technology |
DDR5 SDRAM |
| Memory Card Reader |
Yes |
| Memory Card Supported |
microSD |
| Total Solid State Drive Capacity |
512 GB |
|---|---|
| Solid State Drive Interface |
PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor |
M.2 |
| Wireless LAN Standard |
IEEE 802.11ax |
|---|---|
| Ethernet Technology |
Gigabit Ethernet |
| Microphone |
Yes |
|---|---|
| Finger Print Reader |
No |
| Number of Speakers |
2 |
| Network (RJ-45) |
Yes |
|---|
| Pointing Device Type |
TouchPad |
|---|---|
| Keyboard |
Yes |
| Keyboard Backlight |
No |
| Maximum Power Supply Wattage |
65 W |
|---|
| Product Color |
Iron |
|---|
| Package Contents |
Aspire Go 14 AG14-71M-77H7 Notebook Power Adapter Power Cord |
|---|