







Acer Aspire C27-1800 All in One Intel i3-1315U CPU 8GB RAM 512TB SSD 27" WiFi
Specifications
Specifications
| Processor | Intel Core i3-1315U |
| Screen Size | 27 in |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| RAM Size | 8 GB |
| MPN | DQ.BKJSA.002 |
| Most Suitable For | Casual Computing, Office |
| SSD Capacity | 512 GB |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Colour | Silver |
| Brand | Acer |
| Series | Acer Aspire |
| Form Factor | All-in-one |
| Type | All-in-One |
| Maximum RAM Capacity | 32 GB |
| Model | C27-1800 |
| Connectivity | RJ-45, USB 3.2 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Features | Built-in Bluetooth Adapter, Built-in Camera, Built-in Microphone, Built-in Speakers, Built-in Wi-Fi Adapter, Memory Card(s) Reader |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| Country of Origin | China |
Product Description
Operating System
Operating System
- Windows 11 Home
Processor
Processor Manufacturer
- Intel®
Processor Type
- Core™ i3
Processor Model
- i3-1315U
Processor Core
- Hexa-core (6 Core™)
Processor Speed
- 1.20 GHz
Maximum Turbo Speed
- 4.50 GHz
64-bit Processing
- Yes
Memory
Standard Memory
- 8 GB
Maximum Memory Supported
- 64 GB
Memory Technology
- DDR4 SDRAM
Display & Graphics
Screen Size
- 27"
Screen Mode
- Full HD
Screen Resolution
- 1920 x 1080
Touchscreen
- No
Graphics Controller Manufacturer
- Intel®
Graphics Controller Model
- UHD Graphics
Graphics Memory Technology
- DDR4 SDRAM
Graphics Memory Accessibility
- Shared
Network & Communication
Ethernet Technology
- Gigabit Ethernet
Wireless LAN
- Yes
Wireless LAN Standard
- IEEE 802.11ax
Bluetooth
- Yes
Bluetooth Standard
- Bluetooth 5
I/O Expansions
Number of M.2 Interfaces
- 2
Built-in Devices
Webcam
- Yes
Microphone
- Yes
Interfaces/Ports
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports
- 2
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports
- 1
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports
- 1
Total Number of USB Ports
- 5
Power Description
Maximum Power Supply Wattage
- 65 W
Physical Characteristics
Height
- 445.5 mm
Width
- 612.5 mm
Depth
- 37.3 mm
Miscellaneous
Package Contents
- Aspire C27-1800 All-in-One Computer
- USB Keyboard
- USB Mouse