






Acer Aspire C27-1655 All in One Intel i7-1165G7 16GB RAM 1TB SSD 27" 2GB MX330
Specifications
Specifications
| Processor | Intel Core i7-1165G7 |
| Screen Size | 27 in |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| RAM Size | 16 GB |
| MPN | DQ.BGFSA.002 |
| Most Suitable For | Casual Computing, Office |
| SSD Capacity | 1 TB |
| GPU | NVIDIA GeForce MX330 |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Colour | Silver |
| Brand | Acer |
| Series | Acer Aspire |
| Form Factor | All-in-one |
| Type | All-in-One |
| Maximum RAM Capacity | 16 GB |
| Model | C27-1655 |
| Connectivity | RJ-45, USB 3.2 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Features | Built-in Bluetooth Adapter, Built-in Camera, Built-in Microphone, Built-in Speakers, Built-in Wi-Fi Adapter, Memory Card(s) Reader |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
Product Description
Operating System
Operating System
- Windows 11 Home
Operating System Architecture
- 64-bit
Processor
Processor Manufacturer
- Intel®
Processor Type
- Core™ i7
Processor Model
- i7-1165G7
Processor Core
- Quad-core (4 Core™)
Memory
Standard Memory
- 16 GB
Maximum Memory Supported
- 16 GB
Memory Technology
- DDR4 SDRAM
Memory Configuration
- 2 x 8GB
Storage
Total Solid State Drive Capacity
- 1 TB
Solid State Drive Interface
- PCI Express
Optical Drive Type
- No
Interfaces/Ports
HDMI
- Yes
Number of HDMI Outputs
- 1
HDMI
- Yes
Number of HDMI Outputs
- 1
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports
- 4
Total Number of USB Ports
- 4
Network (RJ-45)
- Yes
Audio Line In
- Yes
Audio Line Out
- Yes
Display & Graphics
Screen Size
- 27"
Backlight Technology
- LED
Display Screen Type
- Active Matrix TFT Colour LCD
Screen Mode
- Full HD
Screen Resolution
- 1920 x 1080
Graphics Controller Manufacturer
- Intel®
Graphics Controller Model
- Iris Xe Graphics®
Graphics Memory Capacity
- Up to 8 GB
Graphics Memory Technology
- N/A
Graphics Memory Accessibility
- Shared
Network & Communication
Ethernet Technology
- Gigabit Ethernet
Wireless LAN
- Yes
Wireless LAN Standard
- IEEE 802.11ac
Bluetooth
- Yes
I/O Expansions
Number of M.2 Interfaces
- 2
Built-in Devices
Webcam
- Yes
Microphone
- Yes
Number of Speakers
- 2
Power Description
Maximum Power Supply Wattage
- 135 W
Physical Characteristics
Height
- 450 mm
Width
- 615 mm
Depth
- 7.2 mm
Miscellaneous
Package Contents
- Aspire C27-1655 All-in-One Computer
- USB Keyboard
- USB Mouse
Environmentally Friendly
- Yes