






Acer Aspire 3 A315-23 AMD Ryzen 5 3500U 16Gb RAM 512GB SSD 2GB Radeon 15.6" FHD
Specifications
Specifications
| Processor | AMD Ryzen 5 3500U |
| Screen Size | 15.6 in |
| Graphics Processing Type | Dedicated Graphics |
| RAM Size | 16 GB |
| MPN | NX.HVTSA.00K |
| SSD Capacity | 512 GB |
| Most Suitable For | Casual Computing |
| GPU | AMD Radeon Vega 8 |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Colour | Black |
| Brand | Acer |
| Series | Acer Aspire 3 |
| Type | Notebook/Laptop |
| Release Year | 2023 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Model | Acer Aspire 3 |
| Connectivity | HDMI, USB 2.0, USB 3.2 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Features | Bluetooth, Built-in Webcam, Multi-Touch Trackpad, Wi-Fi |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| Country of Origin | China |
Product Description
Operating SystemOperating System
Processor Processor Manufacturer
Processor Type
Processor Model
Processor Speed
Processor Core
Display & Graphics Graphics Controller Manufacturer
Graphics Controller Model
Graphics Memory Accessibility
Screen Size
Display Screen Type
Display Screen Technology
Backlight Technology
Touchscreen
Screen Resolution
Standard Refresh Rate
Aspect Ratio
Memory Total Installed System Memory
System Memory Technology
Memory Card Reader
Storage Total Solid State Drive Capacity
Solid State Drive Interface
SSD Form Factor
Network & Communication Wireless LAN Standard
Ethernet Technology
Bluetooth Standard
Built-in Devices Microphone
Finger Print Reader
Number of Speakers
Sound Mode
Interfaces/Ports HDMI
Number of HDMI Outputs
Number of USB 2.0 Ports
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports
Total Number of USB Ports
Network (RJ-45)
Input Devices Pointing Device Type
Keyboard
TouchPad Features
Battery Information Number of Cells
Battery Chemistry
Maximum Battery Run Time
Battery Energy
Power Description Maximum Power Supply Wattage
Physical Characteristics Height
Width
Depth
Weight (Approximate)
Product Color
Miscellaneous Package Contents
|