









Acer Aspire 16 AI A16-11M Snapdragon X 16Gb RAM 512GB 16" WUXGA IPS 120Hz
Specifications
Specifications
| Processor | Qualcomm Snapdragon X-X126100 |
| Screen Size | 16 in |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| RAM Size | 16 GB |
| MPN | NX.JLNSA.001 |
| SSD Capacity | 512 GB |
| Most Suitable For | Casual Computing |
| GPU | Qualcom Adreno (TM) X1-45 |
| Processor Speed | 3.00 GHz |
| Colour | Silver |
| Brand | Acer |
| Series | Acer Aspire 16 AI |
| Type | Notebook/Laptop |
| Release Year | 2025 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Model | A16-11M |
| Connectivity | HDMI, USB 3.2 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Features | Backlit Keyboard, Bluetooth, Built-in Webcam, IPS Panel, Multi-Touch Trackpad, Wi-Fi |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
Product Description
Description
Equipped with intuitive AI capabilities on a versatile, modern design, the Acer Aspire 16 AI 16-inch Snapdragon X-X126100/16GB/512GB SSD Laptop delivers powerful intelligence that’s made easy. Stay productive and inspired with the perfect partner on your quest for success.
Explore beyond limits
Step Up to Next-Level Performance
Experience outstanding speed and responsiveness, powered by Snapdragon® X Series processors, featuring the latest energy-efficient ARM-based silicon architecture, and optimized for demanding tasks and effortless multitasking.
Battery
Power through your longest days and break free from the outlet with a battery designed for relentless productivity.
Style and Substance
Aspire 14 AI features a durable, thin and lightweight aluminium chassis in an ultra-modern design. A 180° lie-flat hinge delivers versatile convenience, making work, study, or creative projects easy wherever you go.
See the Difference
Immerse yourself in a world of vibrant visuals. Enjoy stunning clarity, rich colours, and sharp detail on a WUXGA display. Perfect for work, creative projects, or simply streaming your favourite shows.
A New AI Era Begins
More than just fancy software, Copilot+ PCs serve as an extension of your workflow – anticipating your habits, catering to your needs, and offering intelligent suggestions, so you can focus on what truly matters. See how Copilot+ PCs can empower your productivity.
Specifications
| Barcode (GTIN) | 4711474516701 |
|---|---|
| Product Type | Laptops |
| Brand | Acer |
| Series | Aspire |
| Colour | Steel Grey |
| AI Processor | Hexagon NPU up to 45TOPS |
| Core Count | 8 Cores |
| Processor Brand | Qualcomm |
| Processor Type | Snapdragon X |
| Processor Model | X126100 |
| Installed RAM | 16GB |
| RAM Configuration | 1 x 16GB |
| RAM Type | DDR5 |
| Primary Storage Capacity | 512GB |
| Storage Type | PCIe SSD |
| Screen Size (inches) | 16 |
| Screen Type | IPS |
| Screen Definition | WUXGA |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Monitor Refresh Rate | 120Hz |
| GPU Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| GPU Chipset | Adreno |
| Wireless Networking | Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, 802.11be (2x2) |
| Connectivity | 2x USB 3.2 (Type A, Gen1), 2x USB4 (Type-C), HDMI 2.1, RJ45, 1x 3.5mm headphone/speaker |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Product Width (cm) | 35.5 |
| Product Depth (cm) | 25.5 |
| Product Height (cm) | 15.9 |
| Weight (kg) | 2.7 |
| Manufacturers Warranty (months) | 12 |