






Acer Aspire 14 A14-71GM Intel Core Ultra 7 155H 16Gb 512GB 14" IPS 6GB GTX3050
Specifications
Specifications
| Processor | Intel Core Ultra 7 155H |
| Screen Size | 14 in |
| Graphics Processing Type | Dedicated Graphics |
| RAM Size | 16 GB |
| MPN | NX.J6YSA.001 |
| SSD Capacity | 512 GB |
| Most Suitable For | Gaming |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Processor Speed | 1.40 GHz |
| Colour | Black |
| Brand | Acer |
| Series | Acer Aspire 14 |
| Type | Notebook/Laptop |
| Release Year | 2025 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Model | A14-71GM |
| Connectivity | HDMI, USB 3.2 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Features | Backlit Keyboard, Bluetooth, Built-in Webcam, Multi-Touch Trackpad, Wi-Fi |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
Product Description
Description
Powerful and efficient, the Acer Aspire 14 14-inch Core Ultra 7-155H/16GB/512GB SSD/RTX3050 6GB Gaming Laptop delivers cutting-edge AI performance and seamless connectivity. With its built-in intelligent features, you can experience next-gen gaming, productivity, and creativity.
explore beyond limits
Powerful and AI Driven
Equipped with Intel® Core™ Ultra 7, Intel® AI Boost, up to 32GB LPDDR5X RAM, and 1TB SSD, the Acer Aspire 14 14-inch Core Ultra 7-155H/16GB/512GB SSD/RTX3050 6GB Gaming Laptop helps you power through processor-heavy tasks. With Copilot and NVIDIA® GeForce RTX® 3050, you can experience advanced ray tracing and AI-driven performance.
Stay Connected
Thanks to dual Thunderbolt 4, HDMI 2.1, Wi-Fi 6E, and Bluetooth 5.3, the Acer Aspire 14 Core Ultra 7-155H/16GB/512GB SSD/RTX3050 6GB Gaming Laptop helps you stay connected. Its sleek aluminum design offers lightweight portability and versatility.
Effortless System Control
Offering easy system control and enhancing your video calls, the Acer Aspire 14 Core Gaming Laptop comes with AcerSense™, Acer PurifiedVoice™, and PurifiedView™ 2.0.
Efficient Performance
The Acer Aspire 14 6GB Gaming Laptop is Energy Star certified and EPEAT Gold registered, making it energy-efficient.
Specifications
| Barcode (GTIN) | 4711474305619 |
|---|---|
| Product Type | Gaming Laptops |
| Brand | Acer |
| Model | A14-71GM-75Y7 |
| Series | Aspire |
| Colour | Black |
| AI Processor | AI Boost NPU up to 40TOPS |
| Core Count | 16 Cores |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core Ultra 7 |
| Processor Model | 155H |
| Processor Max Speed (GHz) | 4.70 |
| Installed RAM | 16GB |
| RAM Configuration | 1 x 16GB |
| RAM Type | DDR5 |
| Primary Storage Capacity | 512GB |
| Storage Type | PCIe SSD |
| Screen Size (inches) | 14 |
| Screen Type | IPS |
| Screen Definition | WUXGA |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Monitor Refresh Rate | 144Hz |
| GPU Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| GPU Chipset | GeForce RTX 3050 |
| Graphics Card Memory | 6GB |
| Wireless Networking | 802.11ax, Bluetooth 5.2 |
| Connectivity | 1 x USB 2.0 (Type-A), 1x USB 3.2 (Type A, Gen1), 2x USB 3.2 (Type C, Gen 2), HDMI, Mini DisplayPort 1.4, RJ45, 1x 3.5mm headphone/speaker |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Product Width (cm) | 35.9 |
| Product Depth (cm) | 23.8 |
| Product Height (cm) | 2.27 |
| Weight (kg) | 2.63 |
| Manufacturers Express Warranty (months) | 12 |