






27" Acer Predator gaming monitor XB273K V5 3840x2160 IPS 0.5ms 160Hz HDR400
Specifications
Specifications
| Screen Size | 27 in |
| Brightness | 400 cd/m² |
| Response Time | 0.5 ms |
| Refresh Rate | 160 Hz |
| Video Inputs | DisplayPort, HDMI 2.1 |
| MPN | UM.HX3SA.501 |
| Most Suitable For | Gaming, Office |
| Colour | Black |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brand | Acer |
| Display Type | IPS LED |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Contrast Ratio | 100000000:1 |
| Model | XB273K V5 |
| Features | Flat Screen |
| Country of Origin | China |
| Product Line | Acer Predator XB3 |
Product Description
| Number of Screens |
1 |
|---|---|
| Viewable Screen Size |
27" |
| Response Time |
0.50 ms |
| Aspect Ratio |
16:9 |
| Features |
VESA DisplayHDR 400 |
| Screen Size Class |
27" |
| Screen Surface |
Anti-glare |
| Speakers |
Yes |
|---|---|
| Speaker Output Power |
2 W |
| Dynamic Contrast Ratio |
100,000,000:1 |
|---|---|
| Brightness |
400 cd/m² |
| Tearing Prevention Technology |
AMD FreeSync™ Premium |
| Package Contents |
1 x Predator XB273K V5 Widescreen Gaming LCD Monitor 1 x Power Cord (Australia) 1 x HDMI Cable |
|---|
| HDMI |
Yes |
|---|---|
| HDMI Version |
2.1 |
| Total Number of HDMI Ports |
2 |
| Audio Line Out |
Yes |
| DisplayPort |
Yes |
| DisplayPort Version |
1.4 |
| Number of DisplayPorts |
1 |